■F1:-1' OORLOGSNIEUWS IN HEERHUGOWAARD 16. binnenvielen, was Leo twaalf jaar (1928 2013), was ik elf, Hans acht en Marietje drie. Marietje heette later Ria. De eerste oorlogsjaren veranderde er weinig in het dorp. Later kwam er vanwege de geal- lieeerde wapendroppings een commando post in de toren van de Dionysius-kerk en werden de Duitsers, die het huis van juf frouw Scholten ernaast vorderden, onze bu ren. Vader was bang dat de Beemster, Schermer, Wormer, Purmer en de Heerhugowaard door de moffen onder wa ter gezet zouden worden om luchtlandin gen te voorkomen, zoals met de Wieringermeer gebeurd is. We zaten im mers 3 meter onder NAP bij ons huis. Verder was er de hongersnood, vooral op het eind van de oorlog. Er moesten vier kindermonden gevuld worden. We hadden wel groenten uit eigen tuin. Aardappels, kool, bieten en rapen konden we in eigen omgeving krijgen. Dus echte honger heb ben we niet geleden. Melk konden we bij een broer van moeder aan het Zuideind met een melkemmertje halen. Leo en ik liepen op klompen met twee liter melk door de heldere vriesnacht. Voor kaas en boter ging ik op de fiets met Vader mee naar Zuid- Holland. Op antiplofbanden (repen rubber uit oude autobanden om de velgen) want fietsbanden waren er al lang niet meer te krijgen. Scholen waren gevorderd door de Een gesprek met Zuster Carissima ofwel Alie Stuijt in De Overhaal van 2018 leidde tot een verrassende cor respondentie met een oud-klasgenoot van haar op de lagere school 'van 't Goddelijk Kind'. Kees van Leeuwen, ook geboren in 1929 en nu wonende in Zaltbommel, zag in dit gesprek het Heerhugowaard van zijn jeugd voorbijkomen:"Ik was al lezende weer helemaal terug bij mijn roots." Voor mij betekende dit dat ik al schrijvende in contact was gekomen met een zoon van de meester bij wie ik in het schooljaar 1950 1951 in de tweede klas heb gezeten. Een mooie aanlei ding om de correspondentie voort te zetten. Hier leest u o. m. hoe Kees zich zijn vader herinnert - wie in de Waard hebben er allemaal niet bij hem in de klas ge zeten - en hoe hij in de oorlogsjaren aan een kleine, maar interessante verzameling illegale kranten, docu menten en vlugschriften is gekomen. Al gauw kwam in onze correspondentie de vraag naar voren wie de mens achter meester Van Leeuwen is ge weest. Aan wie kon ik dit nu beter vragen? Al gauw be merkte ik, dat de persoon van vóór de oorlog een heel andere was dan wij leerlingen hem in de jaren vijftig in zijn nadagen als onderwijzer hebben meegemaakt. Zoon Kees van Leeuwen vertelt: "Mijn vader, Cornelis Petrus van Leeuwen, is van 20 augustus 1893. Hij kwam uit Reeuwijk (Z.H.) en heeft zijn ouders nauwelijks gekend. Zij stierven beiden jong. Door twee zussen en een jon gere broer werd hij op een boerderij opgevoed. Hij ver telde, dat de hoofdonderwijzer hem aangeraden heeft door te leren in Gouda, waar een normaalschool was, een soort vervolgonderwijs, verbonden aan een lagere school. De kwekelingen zaten achter in de klas en kre gen van de onderwijzers na schooltijd les. Zo liep hij elke dag van de Reeuwijkse Brug, waar de boerderij lag, naar Gouda op en neer, 2 x 6 km en vond een opgewarmd prakje eten, als hij met lessen na schooltijd om 19.00 a 20.00 uur, 's winters in donker, thuiskwam. Kortom een harde jeugd. Ik heb veel studie materiaal en schriften uit die tijd van hem geërfd. De eerste betrekkingen als onderwijzer waren onbezol digd. Het hoofd gaf de onderwijzer wat zakgeld om van te leven. Na militaire dienst als sergeant-schrijver kreeg hij een baan in Volendam. Later kwam hij in Heerhugowaard als betaalde leerkracht. Hij leerde er mijn moeder kennen, Catharina Konijn. Ze trouwden in 1920." De bezettingstijd in huize van Leeuwen "Tijdens de oorlog was Vader eind veertiger, begin vijf tiger, dus niet meer een kandidaat om opgepakt te wor den voor de Arbeitseinsatz. Hij had een gezin van vier jonge kinderen. Toen de Duitsers ons land op 10 mei Kees van Leeuwen bewaarde ondergrondse berichtgeving -jul f Kees van Leeuwen 1948 Siem Bakker Nzn IX

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 18