13. Spoorlijn Zuiderdel De Broekers wachtten de ontwikkelingen in de Waard niet af. Er kwam in 1902 een eigen spoorlijntje vanaf Sint Pancras naar het Zuiderdel in Broek op Langedijk. Broek had naast een eigen haven nu ook een eigen station. Dit veranderde de situatie in Broekhorn in grijpend. De tuinders uit Broek hoefden niet meer naar de Broekerhoek. De Waarders namen contact op met de spoorwegen in de hoop dat die het lijntje van Swager wilde overnemen en exploite ren. Ook wilden zij een fatsoenlijke overlaadplaats bij het station Heerhugowaard, maar de spoorwegmaatschappij gaf niet thuis. Nog even heeft men een veilinggebouwtje geplaatst bij de zuurkoolfabriek van Klaas van der Molen, gelegen bij de Broekerhaven, maar ook dat werd geen succes. In 1903 werd het lijntje van Swager opgeheven en werd het stil aan de Broekerhoek. Op 25 november 1909 werd erkend dat instandhouding van de veiling bij het station Heerhugowaard niet meer mogelijk was. De vereniging 'Ons Belang' werd ontbonden. Het veilinggebouw en het afmijntoestel werden te koop aangeboden (Schager Courant). De eens zo grote bedrijvigheid aan de Broekhorn behoorde tot het verleden. De veiling in Broek was voor de tuinders de belangrijkste plaats geworden voor de handel. Overhaal aan de Westdijk Voor de Waardse tuinders was deze ontwikkeling zeer ongunstig. Bij het polderbestuur werd er op aangedrongen dat Heerhugowaard zo snel mogelijk een goed bevaarbare polder werd. In 1910 kwam het voorstel op tafel voor het maken van een schutsluis in de binnenring- dijk bij Broekhorn. Maar die sluis moest wel per boot vanuit de gehe le polder bereikbaar zijn. De Waard telde negen binnenpolders die al leen door duikers en spuien met elkaar verbonden waren. Er moesten schutsluizen komen, kolken en bruggen en de sloten moesten ver breed worden. Dit zou nog wel enige jaren duren. In 1912 kwam de toestemming tot het aanleggen van een overhaal op de Westdijk. Deze kwam te liggen even zuidelijk van de Klaas van der Molenbrug. Met een lier op de dijk trok men de schuiten beladen met tuinbouwproducten over de Westdijk de ringvaart in en van daar kon men via de sluis bij de Spieringbuurt de Broeker veiling bereiken. Dat was een hele verbetering voor Heerhugowaard. In 1918 maakten 4875 vaartuigen gebruik van deze overhaal. Het jaar 1925 was een top jaar met 8901 vaartuigen die werden over gehaald. De Waard van rijpolder naar vaarpol- der Eindelijk begon men in Heerhugowaard van de rijpolder een vaarpolder te maken. Het succes van de overhaal aan de Westdijk bepaalde hoe. De belangrijkste vaarweg in Heerhugowaard naar de over haal werd de Molentocht die vanaf de Middenweg, naast het café De Rustende Jager van Ab Noorden (Middenweg 53) begon en in westelijke richting naar de Westerweg liep. Het bruggetje in de spoor lijn nabij het restaurant daar, herinnert nog aan deze Molentocht. Er kwam een brug in de Westerweg en een sluisje in de Vlaarding. Zo kon men varend de overhaal aan de Westdijk bereiken. Tussen 1926 en 1928 werden in de Waard zoveel mogelijk blokkades voor het vervoer over het water opgeheven. Er kwamen onder andere kol ken in de Middenweg en Rustenburgerweg. Een kolk is een brug in het wegdek maar zo laag dat de weg vlak blijft. Er kwam een sluis bij de boerderij Westerweg 217 en resten van andere slui zen herinneren nog aan al die waterweg- werken die toen gerealiseerd werden. De westelijke ringvaart van Heerhugowaard werd aanzienlijk verbreed. De houten Klaas van der Molenbrug werd in 1941 vervangen door een grote ijzeren brug, de Groenebrug geheten. De Broekeruitvalsweg werd als verbindings weg tussen Langedijk en Heerhugowaard over de Vlaarding aangelegd. Het land van Klaas van der Molen (het Buitenland) werd van een stevige kade voorzien, de huidige Prins Hendrikkade. De Broekerhoek werd verbreed. Broek op Langdijk kreeg in 1941 een nieuwe grotere sluis in de Oosterdijk (nu Sluiskade ge noemd). Woonwijk Broekhorn Er gebeurde veel in die jaren, maar te laat. Het wegvervoer won het van het vervoer over water. Niet onvermeld mag blijven dat er zich ook bedrijven vestigden aan de De in 1912 aangelegde overhaal op de Westdijk. De schuiten werden over de dijk getrokken de ringvaart in en van daar kon men doorvaren naar de Broeker veiling.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 15