TUSSEN DIJK EN WAARD Geschiedenis van Broekhorn C3 /Oterl 8. De Oosterdijk De noodzaak tot het omdijken van het Langedijker buitendijkse land werd vooral actueel toen in 1326 op bevel van de Hollandse graaf de spuisluizen in de Huigendijk verwijderd werden. De waterafvoer van de Waard moest volgens de graaf in noordelijke richting plaatsvinden, via de nog te graven Langereis bij Niedorp. Door onenigheid tussen de dorpen, wie dat werk dan wel moest uitvoeren, kwam daar weinig van terecht. Pas in 1458 werd de Langereis gegraven. Het lozen van het teveel aan water in zuidelijke richting via de Schermer was niet meer mogelijk, terwijl het lozen van het water op de Waard door de omliggende dorpen gewoon doorging. De spuisluizen keerden weer terug in de Huygendijk en werden op bevel van de graaf weer afge broken. Door het stijgen van het waterpeil in de Waard werd bedijking van het Langedijker buitendijkse land onafwendbaar. De Oosterdijk kwam er en zal voorzien zijn geweest van duikers of spuisluisjes om dat de watermolen nog niet was uitgevonden. De Oosterdijk wordt voor het eerst genoemd in een akte uit1388. In het begin van de 15e eeuw bevond de Oosterdijk zich in slechte staat. Er waren veel gaten in de dijk. Omstreeks 1530 werd besloten de Oosterdijk, van Kalverdijk tot aan Oudorp, te herstellen en waar nodig opnieuw aan te leggen. Door het dichten van deze dijk in 1533 en het gelijktijdig plaatsen van watermolens hoopte men het waterpeil in bedwang te kunnen houden. Het water van het meer de Waard heeft vanaf de Middeleeuwen tot de 17e eeuw flink huisgehouden. Stormen sloegen grote stukken land weg van Veenhuizen, Hensbroek en de Langedijker dorpen. Aan de westzijde vrat het water aan de randen van de ak kers, maar minder rigoureus dan aan de oostzijde en in het zuiden erger dan in het noorden. Tussen Langedijk en Veenhuizen wisten grote stukken onbedijkt land in de Waard overeind te blijven. Dit bleef zo tot de inpoldering van het meer in 1630. Van Oudkarspel tot Sint Pancras lag aan de oostzijde een strook buitendijks land in de Waard dat alleen bij hoge waterstanden onder liep. Men kon via dit land bij laag tij het overtollige water uit het Geestmerambacht op de Waard lozen, omdat de Waard via de Schermer toen nog in open verbinding stond met het zeewater. Bij vloed legde het water een sliblaagje neer op de buitendijkse gronden, die daardoor steeds hoger kwamen te liggen en de vruchtbaarheid ervan vergrootte. Toch zijn ze op een bepaald moment met een dijk, de Oosterdijk, tegen het water van de Waard beschermd. Ontstaan Broekhorn De herstelde Oosterdijk vormde van noord naar zuid geen geheel. Aan het zuideinde van Broek werd deze dijk onderbroken. De Oosterdijk liep in zuidelijke richting niet rechtdoor over het schiereiland de Vlaarding (dat daar ten oosten van Broek lag), maar boog voor de Vlaarding scherp af in westelijke richting om te eindigen bij de Dorpsstraat van Broek. Daar kreeg de Oosterdijk de naam Spieringbuurt, een naam die misschien zijn oorsprong heeft in de aanwezigheid van spieringvissers. Nu kennen we dat deel als de noordzijde van het Havenplein in Broek. Aan de scherpe bocht in de Oosterdijk bij de Vlaarding is de naam 'Broekhorn' gegeven. De huidige Dijk van Broek, vanaf de Dorpsstraat tot de molen B (molen van Mulder), functio neerde als waterkerende dijk van het meer de Waard. Vanaf deze molen zien we weer een Oosterdijk die loopt tot aan de Halvemaansbrug in Oudorp. Een reden om DE WAARD As JSinti SCHERMER Henk Komen Dorpsstraat :rdel Zuiderdel Hensbrj Dijk Rustenl molen B, Alkmaar Ursei Spicringbuurt y Oosterdijk (uit 1388) Oosterdijk voormalig buitendijks land Oudkarspel«% ^Noord-Scharwoudei 'VfvZuid-Scharwoude Het meer de Waard omringd door de dijken van Langedijk, Hensbroek en de Huigendijk. Binnen de Waard lagen veel buitendijkse landen die onbe schermd waren en bij hoog water kon den onderlopen.. Om het meer de Waard droog te malen, legde men een binnenringdijk aan. De bestaande dijken, zoals de Oosterdijk en de Dijk bij Broek, dienden als bui tenringdijk. De Vlaarding kwam als druipland in Heerhugowaard te liggen. Het Buitenland bleef bij Broek en ging tot het gebied van de ringvaart beho ren. Broek op Langedijk fa Broekhorn Euitenla/d de Vlaarding J het meer S de Waard binnenringdijk (Westdijk) met ringvaart uit 1629 Veenhuizen Broekhorn /*Obdam Vlaarding Broek r (Pancras Huigendijk

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2020 | | pagina 10