een huizen door het water deels weggespoeld. Er bleven wel stuk ken land en grote eilanden behouden tot aan 1631 toen het meer werd drooggemalen en de polder Heerhugowaard ontstond. Lintbebouwing Als we kijken naar de oude veendorpen in West-Friesland dan zien we dat deze oorspron kelijk bestonden uit een veenontginningsas met haaks daarop sloten die regelmatig op enige af stand van elkaar lagen. Aan een dergelijke veenontginningsas werden boerderijen ge bouwd en na verloopt van tijd verscheen daar, meestal centraal gelegen, een kerkje. Zo zijn de oude lintdorpen ontstaan. Daarom zou je ver wachten in het landschap van Veenhuizen een zelfde lintbebouwing met een kerkje aan te tref fen. Dat is echter niet zo. De parallel aan elkaar gelegen sloten zijn wel op de oudste kaarten van Veenhuizen aan te wijzen en ook we ten we waar de kerk staat, maar er is nooit haaks op de sloten van noord naar zuid een bewoningsas geweest en ook nooit ont staan. Er loopt wel vanaf de A.C. de Graafweg naar de kerk en vandaar naar de molen van Veenhuizen de Kruistochtsloot die haaks ligt op de oude kavelsloten, maar daaraan is nooit een lintbebouwing ont staan. De lintbebouwing die we in Veenhuizen aantreffen, is die van de Kerkweg, maar deze dateert pas van na 1630 en heeft dus niets te maken met de middeleeuwse veenontginning. We moeten het landschap van Veenhuizen zien als het laatste deel van een veenont ginning die zich uitstrekte in oostelijke richting vanaf een westelijker gelegen veenontginningsas. De lintbebouwing van Langedijk zou daarvoor in aanmerking ko men. De afstand tussen Langedijk en het einde van de oostelijk daarvan gelegen veenontginning (de Korte Langereis) is echter veel te groot in vergelijking met de afstanden tussen de verschillende ontgin ningsfasen die we in het Geestmerambacht kunnen terugvinden. Dit zou betekenen dat tussen Langedijk en Veenhuizen een veen ontginningsas heeft gelegen van waaruit het gebied van Veenhuizen is ontgonnen. Deze ontginningsas is dan door het meer de Waard verdwenen. i nf//v: 7. veengebied Geddenmore Oude Niedorp Bergcswerck 1 .<*1 i+Noord-schar «(tilde ,+Zittd-.Schar>voitdc ,'i vOL dclgrondcn \>il »W tan Broek Langere Is Berkmeer Obdam De Waard Het veengebied van het Geestmerambacht is van west naar oost ontgonnen. Veenhuizen was daarvan het laatste stuk. De pijlen ge ven de richting aan van de veenontginning. Bij Veenhuizen kwamen drie ontginningen bij elkaar: die van het Geestmerambacht, het Niedorperambacht en het Hoogwouderambacht. In het oude landschap van Veenhiuzen zijn de middel eeuwse kavelsloten te herkennen die parallel aan elkaar liepen van west naar oost. De kerk heeft daar eeuwen lang vrij eenzaam in het midden gestaan. Op prenten uit de achttiende eeuw zien we twee boerderijen bij de kerk staan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 9