■w In de winter als de vorst zijn intrede had gedaan en het ijs dik genoeg was, ging de schoolgaande jeugd via landerijen, tuin derijen en sloten weer van school naar huis. Over sloten en ak kers en grippels, het ging onder de kreet "schuin over". De naam van de school was "Het Goddelijk Kind". Daar er bijna geen verkeer was, kon iedere leerling van de eerste t/m de zesde klas veilig naar school. Nu noemen we het groepen. De klassen waren groot en hoog. CV was nog niet uitgevon den. Er stond een joekel van een kolenkachel in de hoek. Mart Dekker (tevens petroleumboer) was 's morgens de school- machinist en kachelman. De haan op de kerk had niet het genoegen om ouders waar te nemen bij de school. Kinderen kwamen lopen of een enkeling op een veel te grote fiets. Eens per jaar kwam moeder op school. Ja, als dokter Sikkema de leerlingen ging "doorlichten", voor eventuele gezond heidsafwijkingen. Menig schoolplein voetbal wedstrijdje zal op het netvlies van de koperen haan gestaan hebben. Voorafgaan door de altijd traditionele toss. Wie het laatste gaatje tussen twee klompen dicht maakte, mocht beginnen met het uitkiezen van de medespelertjes. Dat minste "sterspelertje" werd altijd als laatste ge kozen. Wat sneu! Was er toen al discriminatie? Het meeste schoeisel was van hout, vaak voor zien van een klompenbandje. Een noodoplos sing voor de gebroken kap. Niet direct nieuwe klompen, daar er toen nog geen kinderbijslag in moeders huishoudknip zat tussen de stuivers. Door de grote ruiten van de school, had je uit zicht op de spoorlijn Heerhugowaard-Hoorn. De haan had dan grote rookpluimen van de stoomlocomotief waargenomen. Alleen het huis van de familie Jan Stoop was in beeld. Deze woning stond midden tussen de ak kers. Menigeen had het over het pad van Breed. Er was ter hoogte van de Oostertocht een knik in de weg. Bij deze knik was een opslagplaats voor klinkers (niet voor medeklinkers). De Waarder sprak over de steenhoop. Asfalt was nog niet in beeld. Het wegdek van bijna alle wegen was van stenen. Enkele wegen en paden waren zelfs onverhard. Ook het laatste gedeelte van de Kabel, tussen de Oostertocht en de Jan Glijnisweg, nu de Beukenlaan, was onverhard. Vele generaties hebben de klassen doorlopen. Diverse grootouders, kin deren, en kleinkinderen waren hier leerling. De schoolzolder was jaren lang een onderkomen voor voortrek kers, verkenners en welpen. Sint Ignatius was de patroon van de scou ting. De zolder van de school heeft voor vele jongeren een symbolische stempel in hun leven gezet. De west kant van de zolder was voor ontspan ning. ,n Vj*l Het gezinsvervangend tehuis "De Dreef', verkocht in 1994. De eige naar was de Stichting "Nehemia" het Pastoraal begeleidingscentrum. Een foto uit 1913 van de nog niet verharde Hondenweg, nu Van Veenweg. Centraal de katholieke lagere school Het Goddelijk Kind waarvan een beeldje op de voorgevel prijkte. Links het huis van de hoofdonderwijzer en rechts het patronaatsgebouw. De school kreeg in 1973 de naam Pater Jan smitschool, genoemd naar oud-leerling Jan Smit die als missionaris naar Nieuw-Guinea ging en daar in januari 1965 werd vermoord. Het huis van de hoofdonderwij zer werd in de jaren 60 en 70 gebruikt door de scouting en later was op de bo venverdieping een jeugdhonk, genaamd Het Anker. Nu is het woonhuis.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 6