ALS DE HAAN VAN DE ST. DIONYSIUSKERK HAD KUNNEN KIJKEN den. Op een zeker jaar moest het kerkhof een drastische opknapbeurt ondergaan. Veel grond was er nodig. Een kunstmatig meertje werd de oplossing. Dit werd het prachtige natuurbad "Deiko". Een afkorting van "Door Eigen Kracht Ontstaan". Er werd een Stichtingsbestuur in het leven geroepen en vele vrijwilligers hebben vooral in de avonduren hun steentje, zeg maar STEEN, bijgedragen tot de totstandkoming van dit prachtige natuurbad. Honderden uit de polder, en mensen van heinde en verre, zijn de kassa van Deiko gepasseerd. Ik zie nog het houten bruggetje en de waterval op mijn netvlies. De Dreef Waar nu de Dreef gelegen is, stond het patro naat. Een zaal waar verschillende activiteiten plaats vonden, bijv. gymnastiek. Ook diende het als noodklas van de lagere school. De haan heeft vele honderden jongens en meisjes rich ting school en huis zien gaan. Ze kwamen via de Hondenweg uit de beide richtingen van de Middenweg. Deze unieke haan die vroeger op de toren van de Dionysiuskerk stond heeft door de tijd heen al veel aan dacht getrokken. Museum "Het Oude Gemaal", het vroegere Poldermuseum, is momenteel zijn standplaats. Laten we eerst de Hondenweg (nu Van Veenweg) on der de loep nemen. De haan zag nooit mensen van dichtbij. Soms kwam de bekende Heerhugowaardse elektricien Japie Borst via de klimhaken van de toren bij de haan. Naast de haan was de bliksemafleider met "gezegende bouten" gemonteerd. Verzekeringstechnisch moest dit regelmatig worden nagekeken. Japie had nog een functie bij de kerk. Hij liep zondag's (de dag des Heren) met de klinkbuul, door de kerk om het nodige geld op te halen om o.a. stookkosten, bloemen en kaarsen te bekostigen. Diezelfde meneer Borst, klein van postuur, was ook iemand van het eerste uur die zijn rijbewijs wilde ha len. Tijdens het toenmalige theorie-examen liet de examinator een echt verkeersbord zien. De man ach ter de tafel vroeg: "Meneer Borst, wat betekent dit bord?" Japie antwoordde: "Dat zal jij niet weten!" Mede door de wind of een briesjes werd de haan zonder verzet in een bepaalde windrichting gestuurd. De oostelijke richting, oftewel de Hondenweg, was een favoriete richting. Tijdens de duisternis had het koperen dier pauze, maar bij het krieken van de dag en het gekukeleku van de echte hanen in de omge ving van de kerk, kon hij zich uitleven over de Hondenweg en naaste omgeving. De begraafplaats achter de kerk was de dichtstbijzijnde locatie. Vele Zuidenders hebben daar hun laatste rustplaats gekregen. Ze mogen ook parochianen genoemd wor- Co Zut De winkel van Japie Borst met links Japie Borst, een meisje uit Rotterdam dat daar in huis was om aan te sterken, en Dieuw Borst, een zus van Japie. Op deze plek is nu Poort Halfweg. De spits met haan van de Dionysiuskerk. Is dit Smederij Okkerman of was het op deze foto al Burger?

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 5