MOORDAANSLAG IN CAFÉ WOLFSWINKEL 53. Op 12 mei 1944 ging ene Jan Verkerk naar Waarland om daar op een eerder onder duikadres een paar schoenen af te halen. Toegezegd werd dat deze overhandigd zouden worden in het café van Wolfswinkel. In het café werd hij echter neergeschoten. Verkerk overleefde de moordaanslag, maar was wel zwaargewond. Later heeft hij ver klaard: "Daarna kwam die onbekende naar mij toe en vroeg mij of ik Verkerk was, waarop ik bevestigend antwoordde. Direct hierop werd ik door de onbekende neergeschoten. Het eerste schot ging door mijn keel waar door ik van de stoel viel. De twee andere schoten heeft hij boven in mijn hoofd ge schoten. In werkelijkheid betrof het twee schutters. Het slachtoffer werd naar het St. Elisabethziekenhuis en vervolgens naar een Amsterdams ziekenhuis vervoerd. Daar is hij weer bij bewustzijn gekomen. Op zaterdag 13 mei 1944 schrijft Bob Trijbetz, ondergedoken in Heerhugowaard aan de Boterweg, in zijn dagboek: Een Rijks Duitscher hield zich in het Waarland als onderduiker schuil. Nadat hij door z'n "anti-Duitsche gezindheid" tientallen jongens wist te zitten, liet hij de Groenen komen om hun te halen, doch de solidariteit van ons volk is de oorzaak, dat er op die dag geen onderduikers waren. De mof heeft echter toch z'n loon gekre gen, want toen hij in een café zat, hier vlak in de buurt, stopte daar een wagen, er stapte iemand uit, betrad het café, schoot de mof neer en verdween weer. Nederland vonnist zelf z'n misdadigers met straffen die rechtvaardig zijn. Jan Verkerk kwam uit Hillegom en was in dienst getreden van de SS. Hij heeft ge vochten aan het Oostfront en is gedeser teerd. Begin 1944 wordt hij in Noord- Scharwoude gearresteerd. Hij wordt ver hoord door Emil Rühl van de Sicherheitsdienst (SD). In dat verhoor ver telt Verkerk "dat hij een grote kring van il legale werkers had leren kennen Hij wordt overgedragen aan de Sicherheits Politie, die hem gebruiken als informant. Verkerk is voor zijn arrestatie ondergedo ken geweest in Uithoorn, Wormer en later in Waarland. De Zaandamse verzetsman Douwe Soepboer legde na de oorlog een verkla ring af waarin hij Verkerk als verrader be stempelt. Soepboer lag gewond in een zie kenhuis toen mede-illegaal Koen Rozendaal hem daar bezocht. Die vertelde dat Paul Kramer, van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers, en anderen in de Wormer door de Sicherheits Dienst waren gearresteerd. Op de vraag van Soepboer hoe dat kwam, ver telde Rozendaal, dat Verkerk verraad had gepleegd en dat hij zelf had gezien dat Verkerk in de auto van de SD zat om de verschillende adressen aan te wijzen. Soepboer adviseerde toen Rozendaal om Verkerk van kant te maken. Op zekere dag kwam Koen mij weer opzoeken en zei mij dat Verkerk was neergeschoten en aan zijn verwondingen wel zou sterven. Na de be vrijding hoorde ik echter dat hij was her steld en arrestant was van de Plaatselijke Orde Dienst in Hillegom. Het is niet bekend wie de schutter of schutters waren. Ab Klomp Café Wolfswinkel SS Schutzstaffel (Nederlands: Beschermingsafdeling) Emil Rühl was een Duitse medewerker van de Sicherheitsdienst, die in Noord-Holland veel slacht offers heeft gemaakt. Het is Rühl geweest, die Hannie Schaft vanuit het Haarlemse Huis van Bewaring naar het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam heeft gebracht. Van daaruit is Hannie Schaft op 17 April 1945 naar de duinen bij Bloemendaal ge bracht en geëxecuteerd. Na afloop van de oorlog werd Emil Rühl tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelname aan execu ties, Silbtertanne acties en mishandeling van gevange- Bron: Bob Trijbetz, Dagboek - 2 blz. 473 te vinden op www.yadvashem. org Erik Schaap, Korte metten, De Zaansche liquidaties (1940-1945), Brave New Books, 2014 Jack Kooistra en Albert Oosthoek, Recht op wraak. Liquidaties in Nederland 1940-1945, PENN uitge verij, Tweede druk april 2009

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 55