HET VERLAAT EN HET GEHEUGENSPOOR, EEN ONBEGRIJPELIJK KUNSTWERK? Laat ik me eerst even voorstellen: Piet de Goede, 63 jaar en geboren Heerhugowaarder/Noordender. Lang geleden heb ik beloofd eens iets te schrijven in de Overhaal en belofte maakt schuld, daarom een hopelijk voor u verhelderend schrijven over de meest noordooste lijke punt van onze polder, het Verlaat. Het is hier altijd al een knooppunt van we gen geweest, vroeger karrensporen en niet te vergeten scheepvaartverkeer. Nu krui sen de N241 en 242 elkaar waarvoor en kele jaren geleden een "superrotonde" is aangelegd. Dat kost in onze ogen een enorme smak geld en dan wordt er ook nog een percentage aan een kunstwerk be steed. Wat een onzin! Wie daar per fiets of via een van de vele wandelroutes langs loopt kan het niet ont gaan zijn dat er een kronkelend pad door het gras loopt waarin halve cirkels zijn aangebracht en ergens in de ringvaart staat een steiger met een rechtopstaande even eens kronkelende paal. Niet beter wetende denk je al gauw: Wat een onzin! Echter de brug heet de Rolpaalbrug en daar draait het allemaal om. Zoals gezegd ging vroeger veel vervoer over water maar de verbrandingsmotor hadden we nog niet voorhanden dus moes ten we zelf roeien, zeilen of een paard la ten trekken. Dat laatste werd het want wie het gemak niet zoekt is tenslotte lui. Dat paard liep dan natuurlijk langs de oe ver over een zogenaamd jaagpad, een door paardenhoeven platgetreden pad. Kunstenaar Paul de Kort heeft dit weerge geven als een smal betonnen pad met daarin de hoefafdrukken van een paard verwerkt. Niet lui. U snapt dat de voortgetrokken boot steeds naar de kant neigde vooral als er een scherpe bocht in de vaarweg zat zoals hier bij het Verlaat, de boot moest dan afge houden worden. Omdat de bewoners van toen natuurlijk niet voor lui uitgemaakt Op deze gevelsteen een man op een paard een trek schuit voorttrekkend. Ook is een rolpaal afgebeeld

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 53