ttö, P Toestemming voor het het gevolg van de 'wildgroei' in aantal en gebruik van een wapen vormgeving van vrij gekozen wapens zo als hierboven al eerder werd vermeld. De figuren op het schild toonden in het alge meen wel enig verband met de familie, het genootschap of de bestuursvorm waar voor ze dienden, maar waren niet zelden raadselachtig. 19e eeuws Sierksma laat zien dat het meest gekozen symbool voor een wapenschild de leeuw is, in waardering gevolgd door heiligen, de kruisvorm, vogels en planten. Zo ziet men met name de reiger in het wapen van Heerhugowaard en in dat van Ankeveen. De figuren (de zogenaamde 'stukken') in het Heerhugowaardse wapen verbeelden aspecten van de polderhistorie. Bij de Rechts: drooglegging van De Waard ging het im- Het logo in 2005 mers om de winning van bouwland, liefst ten behoeve van de graanteelt. Daarmee verdween het grote viswater van o.a. de blauwe reiger. Het antwoord op de vraag of deze economische verwachtingen inder daad zijn uitgekomen, kan men het ant woord vinden in het gedicht 'Het Wapen van Heerhugowaard'(zie elders) dat ik schreef in het jubileumjaar 2004 als deel nemer aan een voor het publiek openge stelde wedstrijd. Het wapen van Heerhugowaard zoals af gebeeld in het boek van Sierksma dateert uit de 19e eeuw. De vormgeving is verre van fraai (zie afbeelding) hoewel volgens de heraldiek verder correct. Onderhand zijn tal van wapens in den lande in de loop van de tijd "gemoderniseerd", zoals ook met ons wapen is gebeurd. Van wapen naar logo Menigmaal werden ten behoeve van de gemeentelijke administratie stempels ver vaardigd met daarin figuren die waren ontleend aan het gemeentewapen. Dat is in het verleden ook gebeurd in Heerhugowaard. Dit "stempel staat ook op de jubileum-munt die in 1979 is uitgege ven. Dezelfde afbeelding treft men nu aan op de omslag van "De Overhaal". Uiteindelijk heeft in Heerhugowaard het "oude" gemeentewapen zijn plaats als huismerk van de gemeente moeten afstaan aan een moderne variant: het logo. Daarbij heeft de ontwerper de voorschriften van de heraldiek ver achter zich gelaten. Een verband met de historie is niet meer te herkennen. De moderne tijd vraagt om een andere stijl, dat is duidelijk. Artistieke vrijheid op het gebied van vorm- en kleur keuze is daarvoor geboden. Er is dan ook een logo in gebruik genomen dat zonder terughouding eigentijds kan worden ge noemd. De reiger is weliswaar onherken baar geworden, maar dat hoeft tegenwoor dig geen bezwaar te zijn. Waar het om gaat is een prettig ogende figuur in zowel kleur, lijn als in uitstraling. 8 December 1936. drz _y\'z:zA->/zzjizAz/.xx.J ztan /Cf - XxXxfSZ. &ZZX- XX/x. &nx. beschikkende op het aan Ons gericht request Tan den Baad der Gemeente Heerhugowaard, proTinoie ïoordholland, om te worden bevestigd in het gebruik ran een wapen; Gelet op het beBluit van den Souvereinen Vorst van 24 December 1814, no. 32 en op het Koninklijk besluit Tan den 23 April 1919, staatsblad no. 181; Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 4 December 1936, Berate Afdoeling A, Ho. 909; HNDBNH GQBDGHVOHDBH BH VBHSTAAHï de Gemeente Heerhugowaard, provincie Noordholland, te beves tigen in het gebruik van een wapen, waarvan de beschrijving luidt als vulgt: In azuur een gouden korenschoof van vijf aren tussohen twee toegewende reigers van natuurlijke kleur, gebekt en gepoot Tan goud, allea op een grasgrond geplaatst. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, a-Gravenhage, den 8 December 1936, (get. I LHÜLMI HA, De liinister van Justitie, (get.) Van Schaik» Overeenkomstig het oorspronkelijke, De secretaris-generaal by het Departement van Justitie, (get.) J,F, de üeyere. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaai voornoemd, HEERHUGO W AARD

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 52