Na de arrestatiegolf vond Franci Siffels onder dak in Amsterdam. Ze heeft een verhouding gehad met de Gestapo-agent Gerardus Kuiters. Haar kind was aanvankelijk ondergebracht bij haar moeder. Als het in Zaandam te gevaarlijk voor haar wordt, wordt ze door de SD in het gebied rond Alkmaar ingezet om daar te achterhalen wie er betrokken zijn bij de verzetsgroepen. Ze is on der andere in contact gekomen met Gerard Veldman. De verzetsgroepen vertrouwden Franci niet en probeerden haar het werk voor de SD op te geven en daarvoor hadden ze haar dochter gekidnapt. Maar Franci was hardleers want een paar dagen later was ze alweer bij de SD om enkele namen door te geven. Hierna is ze door de verzetsgroep Alkmaar gevangen ge nomen, maar de groep durfde haar niet te li quideren. Door een groep uit Beverwijk is ze meegenomen voor verhoor. Haar moeder heeft te horen gekregen hoe haar dochter was omgebracht. Ze zei dat ze dat te horen had gekregen van de Alkmaarsche KP- man Gerard Veldman. Zij schrijft: Ongeveer april 1944 is zij in con tact gekomen met mensen van de LO in Alkmaar. Deze mensen nu, die dachten dat mijn dochter een verraadster was, hebben haar op gruwelijke wijze vermoord. In plaats van haar onder hun bescherming te nemen en te laten onderduiken, deden zij dit: zij hebben haar eerst met een spuitje met arsenicum wil len doodmaken. Door de worsteling is dit mis lukt en toen hebben zij er iemand voor ge bruikt en die heeft er gulden aan verdiend, maar is gelijktijdig zenuwziek geworden. Hij moest zogenaamd verliefd op haar worden en haar overhalen dit en dat te zeggen. Ze zouden samen trouwen en weggaan en de hele boel verraden. Daarna heeft hij haar doodgeslagen, met stokken en deksels met behulp van nog drie anderen. Het moet zo erg geweest zijn, toen ze bezig waren haar dood te maken, kwam er iemand binnen en die vond het zo vreselijk wat ze deden en heeft haar toen de kogel gegeven om haar uit haar lijden te ver lossen: een humane daad van een moordenaar. Tot tweemaal toe is zij nog bij geweest en heeft zij nog gezegd: "Wat mishandelen jullie mij toch Het was zo 'n lief kind, maar ze ver trouwde te vlug iedereen. En dat is haar dood geweest". En: "Nadat ze mijn kind hadden doodgeslagen, hebben ze haar ver voerd naar Rustenburg en hebben haar daar in een kuil gegooid, maar in de haast niet goed, zodat een schoen bovenkwam. Na drie weken vonden mannen haar daar en toen was ze totaal onherkenbaar". Uit verhalen, die mijn moeder (Marie Bakker) vertelde, bleek dat Adriana Siffels-de Kuijff het graf van haar dochter bezocht heeft en ze heeft veel over haar dochter aan mijn moeder verteld. Jammer genoeg heb ik daar toen geen notities van gemaakt. Wat me is bijgebleven is dat ze trots was op haar dochter en ergens ook wel begreep waarom haar dochter ver moord was. Bronnen: - Eric Schaap, Korte metten. De Zaanse liquidaties (1940-1945). Uitgave: Brave New Books -Jack Kooistra en Albert Oosthoek, Recht op wraak, Liquidaties in Nederland 1940-1945, - PENN Uitgeverij, Leeuwarden, Tweede druk april 2009 - Beeldbank W02, foto Gerard Veldman, lid KP- Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 48