45. deerd is en begraven werd bij Rustenburg. Wie was deze Johanna Francisca Siffels, vaak Franei genoemd en waarom werd ze geliqui deerd? Johanna Francisca Siffels wordt op 3 februari 1920 geboren in Zaandam als 3 e kind van Martinus Pieter Siffels en Adriana de Kruijff. Haar vader was raadslid voor de CPN geweest in Zaandam. Eind dertiger jaren colporteerde de jonge, aantrekkelijk ogende Franei met het com munistische Volksdagblad. (Het Volksdagblad heeft bestaan van 1937 tot 1940 en is voortgezet als De Waarheid.) Gebruik makend van haar charmes wist ze geregeld een flinke omzet te be halen, vooral door de verkoop aan mannelijke klanten. Terwijl zij actief was binnen de linkse beweging vocht Dingeman Theodorus de Munck, toen nog slechts haar verloofde, tussen 1937 en 1939 tegen de Spaanse fascistische mi lities van generaal Franco. Na zijn terugkeer uit Spanje trouwden Franei en Dingeman op 12 ok tober 1939. Typograaf Dingeman raakte bij terugkomst in Zaandam zijn Nederlanderschap kwijt, zoals alle Spanjestrijders. Het echtpaar leidde mede daar door een armoedig bestaan. Ze kregen daarom na de Duitse inval in Nederland financiële steun van het ondergronds opererende CPN- Solidariteitsfonds. Op 14 maart 1941 kwam hun dochter Francisca ter wereld. Het moederschap weerhield Franei er niet van om in het verzet te gaan. Ze werd in 1943 koerierster van de Raad van Verzet. Eind 1943 komt ze in handen van de Sichercheits Dienst (SD) terecht. Over hoe ze bij de SD terecht kwam zijn er twee mogelijkheden in omloop. Volgens de auteurs van Recht op wraak viel Franei de Munck-Siffels datzelfde jaar als ge volg van verraad in handen van de SD. Ze zou weer vrijgekomen zijn na te hebben beloofd om voor de SD te gaan werken. Eerst gaf ze haar man aan, daarna kreeg ze het bevel om de Landelijke Knokploeg en de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers in Alkmaar op te rollen. Omdat ze daarbij al snel in de gaten liep zou het verzet haar hebben op gepakt en vervolgens doodgeschoten. De andere mogelijkheid is het volgende. In no vember 1943 ontdekte Franei dat Dingeman vreemd ging met haar zuster Hendrika. Woedend reisde ze van Zaandam naar de Amsterdamse Euterpestraat (nu: Gerrit van der Veenstraat), waar zich het hoofdkantoor van de Sicherheits Dienst bevond. Daar liet ze weten bereid te zijn om een bijdrage te leveren aan het oprollen van de "terroristische" organisatie in Zaandam. Ze bracht vervolgens niet alleen haar overspelige man aan, maar ook tal van andere (al dan niet vermeende) Zaanse communisten. In de nacht van 22 op 23 november reden enkele SD'ers met de nieuw verworven informatiebron door Zaandam en lieten Franei adressen aanwij zen waar linkse activisten woonden. Een arresta- tiegolf in met name Zaandam en Krommenie was het gevolg. In die nacht zijn in totaal 14 mensen gearresteerd, van wie er slechts één weer vrijgelaten werd. Zeven zouden hun gevan genschap niet overleven. Welke versie ook waar is, in elk geval was Franei Siffels verantwoordelijk voor een grote arrestatiegolf. De latere CPN-voorman Marcus Bakker stond ook op de lijst van haar, maar die wist tijdig weg te komen. Haar man, Dingeman de Munck wist aanvanke lijk te ontkomen, maar is in Deventer gegrepen. Hij heeft in Dachau gezeten, maar heeft de oor log overleefd. Haar moeder was bang dat Franei misschien haar vader zou verraden, die ondergedoken zat in Amersfoort. Ze heeft haar man laten waar schuwen, maar Franei heeft haar vader overi gens niet verraden. Gerard Veldman, lid KP-Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 47