leen de twee grote ovens van ons en bakker Simon Dekkers werden gebruikt." "Missie-animatie" Als we bladeren in het gedenkboek van onze lagere school, dat in 1987 verschenen is bij het 75-jarig be staan, schenkt zij veel aandacht aan de moord in 1965 op de 34-jarige pater Jan Smit, de Waardse missionaris wiens naam de lagere school Het Goddelijk Kind aan de Van Veenweg is gaan dragen sinds 1973. In leeftijd verschillen zij en Jan Smit maar een paar jaar. Ze zijn van dezelfde schoolgene- ratie. Niet zonder emotie memoreert zij in dit ver band de 31 missionarissen die in 1964 in Congo zijn vermoord, waaronder veertien kruisheren. Vijf van hen waren geboren en getogen in Uden, de klooster plaats waarmee zij al zo lang vertrouwd is. Op de vraag hoe ze ertoe gekomen is als 19-jarige te kiezen voor een missiecongregatie, vertelt ze hoe sterk in haar jeugd de "missie-animatie" is geweest. Er kwamen aantrekkelijke boekjes en blaadjes in huis zoals Groeten uit de Missie. Preken en verhalen van pater Does "met zijn indrukwekkende baard" hebben haar belangstelling voor de missie aange wakkerd. Cor Does, geboren in Heerhugowaard, was - net als Gré later - verbonden aan de Missiecongregatie van Steyl, waarvan de mannelijke tak bekend staat als de paters van de S.V.D. Hij preekte en vertelde met bezieling over zijn missie op het Indonesische eiland Flores, waar hij vanaf 1937 werkzaam was. "Op de Gidsen-zolder is hij ons ko men vertellen over zijn missie. Een enthousiaste man, buitengewoon muzikaal. Hij leerde ons een liedje van Flores met een dansje. Van het twee stemmige liedje ken ik de melodie en de klanken nog: eo - weo - weowinne." Een extra stimulans was voor haar de aanwezig heid van de zeven tante-zusters in het gezin van haar moeder, Geertje Weel. Eén van hen was zus ter Margaritis ofwel Trien Weel, die tot dezelfde congregatie heeft behoord als Gré en als onder wijzeres haar weg heeft gevonden op verschillen de scholen in midden-Limburg (o. a. Horn, Belfeld, Steyl en Baexem). Trien Weel overleed in 2007 te Uden, 93 jaar oud. Het gezamenlijke herdenkingsprentje van de H. Professie van haar zeven tante-zusters koestert Gré als een bijzonder familiedocument. "Het uit- zwerven over de wereld is onze familie niet vreemd. Ik heb het nog eens nagezocht. Van mijn tante-zusters verbleef Agie [zr. Elize] in Brazilië, Engeltje [zr. Ludwien] op Sumatra, Ma [zr. Ursule] in Frankrijk en Egypte, Afie [zr. Martha] op Borneo en vier jaar in een Jappenkamp, Grietje [zr. Bartholomea] in Frankrijk, Ierland en Afrika. Net als Trien is ook Anna [zr. Alberica] dichter bij huis gebleven: Amsterdam en Steenwijkerwold." Muziek in het ouderlijk huis De sfeer thuis en in de parochie was die van het rijke roomse leven. "Ik was kabouterleidster en bij de gidsen. Mijn vader had de Bijbel op de vensterbank liggen, mijn grootvader ook. We zongen thuis heel veel. Het mooiste vond ik altijd als we tweestemmig het Veni Creator Spiritus zongen. Een lied waaraan ik nog meer ben gaan hechten Deze foto met alle zeven tante-zusters Weel is gemaakt op 5 juni 1977 in café Marlène in Heerhugowaard tijdens het feest ter gelegenheid van het 60-jarig kloosterjubileum van Anna, het 50-jarig jubileum van Grietje, Agie en Engeltje, en het 40-jarig jubileum van Afie. Staande vlnr: Zr Elize (Agie), Zr. Ludwien (Engeltje), Zr. Martha (Afie). Zittend vlnr: Zr. Alberica (Anna), Zr. Bartholomea (Grietje), Zr Ursule(Ma), Zr. Margaritis (Trien). Fotograaf John Oud.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 44