EEN GESPREK MET ZUSTER GRE ROOD "Alles heb ik altijd met plezier gedaan". Siem Bakker Nzn Als 19-jarige trad Gré Rood in bij de Missiezusters Dienaressen van de Heilige Geest in het Limburgse Baexem. Met haar kloosternaam Zuster Geertruidis bleef zij bij wijze van spreken dicht bij huis: de voor naam van haar moeder, Geertje Weel. Als religieuze zet te zij een opvallende familietraditie voort van het gezin waaruit haar moeder stamde. Uit het gezin Weel, wo nende in de boerderij Vrede-Oord aan de Plempdijk, kozen zeven zussen van haar moeder voor het klooster leven. Gré komt uit een gezin van negen kinderen, van wie de zes jongens allen bakker zijn geworden. Van de meisjes koos alleen Gré voor het klooster. Tegenwoordig woont en werkt zij in Uden. Terugdenkend aan de familie Rood Toen Gré in 1953 uit Heerhugowaard vertrok, was ik negen jaar oud. Ik kwam wel eens in de bakkerswin kel van haar vader Cor Rood aan de Middenweg 237, waar haar moeder dan hielp. Bij ons thuis op de Lindenlaan werd in 1949-1950 het brood afwisse lend door drie andere bakkers dan haar vader gele verd: bakker Does uit de Van Veenweg ("Heel het gezin juicht het uit voor Does zijn koekbeschuit!"), bakker Boonstra van de hoek Lindenlaan- Middenweg (voor de ramen staande keken we naar de traag draaiende bak met het stugge roggebrood deeg) én bakker Siemen Rood van 't Kruis. De laatst genoemde is een oom van Gré. De oorzaak van deze ingewikkelde broodbezorging op de Lindenlaan was de voorafgaande driejaar du rende nood-huisvesting van ons gezin aan de Jan Glijnisweg 121. In mijn herinnering een idyllische locatie. Schuin er tegenover zag je de hoge voetbrug over de ringsloot en de molen aan de overzijde. Hollandser wonen kun je niet bedenken. Eerder Siberisch dan Hollands was de winter die we daar in 1946-1947 hebben beleefd. Mijn vader vulde een emmer vol paling uit een door hem gemaakt wak in het ijs van de ringsloot, bedekt met stro. De sneeuw lag op 8 maart, toen mijn zus Ans werd geboren, nog zó hoog dat er een noodoplossing moest komen om haar gedoopt te krijgen in 't Kruis. Bakker Siemen Rood verscheen met een arrenslee en ook ik mocht mee. Tussen hoge sneeuwwanden gleden we over de lange Jan Glijnisweg naar de kerk van de H. Familie. Eenmaal verhuisd in de zomer van 1948 naar de Lindenlaan liep ik langs de Middenweg naar de school in de Van Veenweg, vier keer in de week vier keer per dag, de zondagse wandelingen naar de kerk en de keren dat ik misdienaar was niet mee gerekend. Dit hield in datje van elk huis op de route wist wie daar woonden. Zelfs wist je wie er woonden in de Tweede Kil, waarvan het eerste gedeelte ook wel "het pad van bakker Rood" werd genoemd nu Van Loonstraat). Op bezoek bij Gré Rood Het was even zoeken naar de enige open toegang tot het Retraitehuis aan de Volkelseweg 30 in Uden. De verbouwing en uitbreiding tot een open zorgcentrum zijn volop aan de gang. Een her kenbaar pand op hetzelfde terrein is het Arnoldusklooster, het tehuis van de Missiezusters Dienaressen van de Heilige Geest. In Nederland is deze congregatie een kleine, sterk verouderen de communiteit geworden, maar binnen de ka tholieke kerk vormt zij, aldus een brochure, een missionaire gemeenschap van circa 3000 vrou wen, verspreid over 5 continenten. Hun doel groep: armen en zwakken voor wie de maat schappij in allerlei opzichten weinig of geen plaats of aandacht heeft. Dit betekent missionaire inzet voor onder meer materieel en geestelijk ar men, de rechten en waardigheid van de vrouw, de Zuster Geertruidis Rood, geprofest, en ham moeder, Geertje Weel, in Baexem 1956

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 42