In zijn 69-jarig bestaan had de fabriek vijf direc teuren. Van der Meer is in 1946 opgevolgd door Cor Verdegaal. Die maakte in 1969 plaats voor Jos Boer. Latere directeuren waren Jan van der Maten en Jelte Dijkstra. Dijkstra stapte in 1981 bij de sluiting over naar Aurora in Opmeer. Twintig jaar eerder fuseerde Excelsior met Aurora. Voor de langst bestaande zuivelfabriek in Heerhugowaard was 1960 het laatste boekjaar zelfstandige onderneming. Dat boekjaar verwerkte Excelsior 14,2 miljoen kilo gram melk. Met de melk uit Heerhugowaard er bij bleef Aurora de grootste zuivelfabriek in Noord-Holland (64,6 miljoen kilogram melk). Laatste bestuur Het laatste bestuur van Excelsior bestond uit Jan Lont uit Nieuwe Niedorp (voorzitter), Marinus Blaus (secretaris), Adrianus Overtoom, Johannes Botman, Johannes Boots, Herman Blom en Gert Nieman, allen uit Heerhugowaard. Jan Lont was in 1944 Dirk Kriller uit Oude Niedorp opgevolgd als voorzitter. Als kaasmaker werd in 1912 Cornelis Lodder aangetrokken. Een van de latere kaasmakers was Cees Pronk. Hij had het vak geleerd van zijn vader Kobus Pronk, kaasmaker bij De Eendracht in de Wogmeer. Arie Pronk, zoon van Cees, was de laatste chef-kaasmaker van Excelsior. Bij het einde in 1981 had Arie Pronk vijf kaas makers onder zich. Deze ploeg was dagelijks goed voor 10.000 Edammers van 1,8 of 1,5 ki logram. Na de fusie in 1961 werd Excelsior pro ductiebedrijf van Aurora. Het assortiment dunde daardoor uit van dertien soorten Edammers naar één soort. De jaren veertig waren moeilijke tijden voor Excelsior. Opheffing werd voorkomen door sterk oplevende kaasexport naar Frankrijk. Na de oorlog ontwikkelde het bedrijf zich voor spoedig. Er volgden ingrijpende uitbreidingen in 1949 en 1957. In de jaren zeventig kreeg het be drijf te kampen met beperkingen voor verdere uitbreiding. Oprukkende woningbouw begon te knellen. Wei werd al elders verwerkt. Bij de kaasproductie kwam dagelijks 180 ton wei vrij. De stap naar sluiting en overheveling van de activiteiten naar Aurora in Opmeer kwam steeds dichterbijOp 8 januari 1981 was het zover: de laatste melk werd aangevoerd. Voor de 35 werknemers zat het erop in Heerhugowaard. Een doffe dreun vijf maanden later betekende het definitieve einde van het zuiveltij dperk aan de Middenweg. Op 7 mei namelijk werd de 32 meter hoge schoorsteenpijp opgeblazen. Met één klap werd het werk van diverse generaties onzichtbaar gemaakt. Voor burgemeester Jan Stuifbergen van Heerhugowaard was de ontploffing reden voor een felicitatie. Op het troosteloze fabrieksterrein schudde hij de hand van gedeputeerde Wim van der Knoo en hoofdingenieur-directeur H.D. Wierenga van het ministerie van Personeel van Excelsior in 1920. Deel van de machinekamer van Excelsior, 1920.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 40