37. 1918. Na een paar jaar werd hij kaasmaker bij fa briek Prins Hendrik in de Schermer. „Daar kon hij eigen baas worden. Bij Ons Belang was hij knecht", vertelde dochter Lies de Boer-de Reus (geboren in 1923) mij in 1996 Overproductie Ons Belang was geen lang leven beschoren. In 1922, na elf jaar, werd er de laatste kaas gemaakt. Als die jaren was Jan Does voorzitter-directeur. Het bedrijf zal te klein zijn geweest om rendabel te blijven. In 1922 openbaarde zich een kentering in de landbouw. Door overproductie ontstond een afzetcrisis, met dalende prijzen als gevolg. Ook tegen Excelsior kon Ons Belang niet opbok sen. In 1922 verwerkte Excelsior 3,1 miljoen liter melk, voor die tijd een enorme plas. Excelsior was in die tijd de op drie na grootste bondszuivel- coöperatie van Noord-Holland. Van Ons Belang zijn geen cijfers bekend. De Kruizer onderneming was geen lid van de Bond voor Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Jan Does - de man met wie het begon en eindigde - verkocht zijn boerderij in 1923, hij was toen 52 jaar. Does bouwde een huis aan de Jan Glijnisweg. Het fabrieksgebouw bood jarenlang onderdak aan een smederij. De voorzijde werd ingericht voor bewoning. Dirk van Schagen was er de eerste smid. Piet Sneekes en Jan Plijter stonden later aan het aambeeld. Jan Plijter was later loodgieter en rijwielhandelaar. Hij stopte in 1978 en verkocht het pand. Dat is volledig verbouwd tot woonruim te. EXCELSIOR (1912-1981) 'Steeds hoger' betekent het Latijnse Excelsior. De oprichters hadden geen betere naam kunnen be denken. De zaken werden van meet af aan goed aangepakt. Excelsior begon als tweede zoetfa- briek van Noord-Holland. De eerste was De Eensgezindheid in Sint Maartenvlotbrug. Een zoetfabriek verwerkt de melk twee keer per dag. De ochtend- en avondmelk konden direct worden aangevoerd. De opkomst van zoetfabrieken leidde tot de ondergang van dagfabriekjes. De eerste steen van Excelsior is gelegd op 25 juli 1912. Vijf landmannen uit Heerhugowaard had den kort daarvoor een coöperatieve vereniging opgericht. Zij waren Nanne Pool (werd voorzit ter), Coenraad Ursem, Pieter Kant, Pieter Pieterszoon Wonder en Jacob Blom. Doel van hun initiatief was om 'voor gezamenlijke rekening melk te verwerken tot kaas en boter, en om deze producten te verkopen'. Het vijftal had aan de Middenweg naast de spoor lijn Heerhugowaard-Obdam een perceel weiland gekocht van Hendrik Anton Cornelius Fabius uit 's-Gravenhage, eerste luitenant der huzaren. Aannemer Reijer Klaas Koppen en Zoon uit West-Graftdijk voerde de bouw uit. Dit bedrijf heeft meer zuivelfabrieken gebouwd. De kosten werden begroot op 62.065 gulden, inclusief de grond. Al twee jaar na de opening verwerkte Excelsior 3,1 miljoen kilogram melk. Dat jaar, 1914, ont ving De Eensgezindheid, de andere zoetfabriek, 3,5 miljoen kg. De dagelijkse leiding was in han den van de directeur. Thomas van der Meer uit Friesland was de eerste directeur van Excelsior. Excelsior in 1913 aan de Middenweg. Links de directeurswoning. Dit huis staat er nog.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 39