ONS BELANG (1911-1922) Veehouder Jan Simonszoon Does begon Ons Belang als par ticuliere onderneming. In 1911 breidde hij zijn boerenbedrijf aan de Rustenburgerweg in 't Kruis uit met een kaasfabriek. De ondernemende Heerhugo- waarder was eerst watermolenaar in de polder Berkmeer. Ons Belang werd na twee jaar omgezet in een coöperatie. Volgens de boeken verkocht hij de particuliere onderneming aan de pas opge richte coöperatieve kaasmakerij Ons Belang, voor 3000 gulden. Als directeur-voorzitter be hield hij veel zeggenschap. Aan de bestuurstafel en in de fabriek bepaalde feitelijk hij wat er ge beurde. De andere leden van het eerste bestuur waren Bartholomeus Klomp (secretaris, veehouder in Oterleek), Gerrit Jacobszoon Weel (penning meester, veehouder in Heerhugowaard), Cornelis Poland (veehouder en timmerman in Heerhugowaard) en Arie de Boer (veehouder in Heerhugowaard) De nieuwe start begon met een bedrijfskapitaal van 8000 gulden, verkregen door de uitgifte van vier schuldbrieven van elk 2000 gulden. Het hui dige adres van de vroegere fabriek is Rustenburgerweg 185. In de stolpboerderij er naast bevond zich de pekelkamer, en daarover sprak ik in 1996 met Jo Blom-Bloothoofd (gebo ren in 1921). Zij vertelde: „Oom en tante, Jan Commandeur en Adriana Duin, hadden de boerderij overgenomen en sliepen in de vroegere pekelkamer. Na een jaar zakten zij door de houten vloer. De pekel had het hout aangetast. De kaaslucht bleef er nog lang hangen." Arie de Reus was in de historie van Ons Belang een van de kaasmakers. Hij staat op een foto uit briek stelde Willem van Slooten - de vader van Wiebe, de latere burgemeester van Heerhugowaard - een hoekje land beschikbaar. De vijf oprichters goten in 1903, een jaar na het begin, het bedrijf in een naamloze vennootschap. Als kaasfabriek deed De Volharding zijn naam geen eer aan. Hetzelfde vijftal verkocht de nv al in 1912. Gooiden zij moedeloos de handdoek in de ring? Of hadden de mannen het op een ak koordje gegooid met de overburen? Fouragehandel Voor 3000 gulden werd veedrijver Dirk Schoen uit Heerhugowaard de eigenaar. Schoen verhuur de het pand als bakkerij. Vrachtrijder en landbou wer Hermanus - Manus - Schouten nam het ge bouw in 1918 over. Hij vestigde er een fourage handel. Die dreef hij op deze plek liefst veertig jaar. In 1958 nam Jan Zwetsloot graanmalerij De Volharing over. Bij de koop hoorde ook pakhuis Vita Nova. De opstallen van De Volharding maakten in 1977 plaats voor een nieuw woonhuis voor de familie Zwetsloot, Middenweg 41. Met deze nieuwbouw was graan-, kunstmest- en veevoederhandel De Volharding definitief verleden tijd. In 1997 was Jan Zwetsloot 68 jaar en rustend fouragehandelaar. Hij vertelde toen: „In de kel der van zeven bij drie meter stonden de pekel- bakken. De wanden van de kelder waren heel vaak bedekt met witte pluis. Vooral in het voor jaar, met stijgende temperaturen, was dat een laag van twee tot drie centime ter. Je kon het er zo afvegen. Het gaf een smerige, vieze geur. Een gore lucht. De wanden wa ren doordrenkt van de pekel." Johannes Petrus Zwetsloot is op 27 mei 2019 overleden op 90-ja- rige leeftijd. Ons Belang aan de Rustenburgerweg, kaasfabriek tot 1922. De foto is van 1918. Alle namen van de afgebeelde personen zijn bekend. In willekeurige volgorde: Arie de Reus (kaasmaker), Piet Stoop (melkrijder), Dirk Stoop (melkrijder), Neeltje Hink (huishoud ster van Jan Does), Cornelis Poland (leverde melk), Klaas Stoop (melkcontroleur) en Arie de Boer (leverde melk).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 38