Jacob Met Jacob Met werd enkele jaren na de oprichting van de vennootschap directeur van Vita Nova. Hij was geen boer, maar rijtuigmaker. Zijn wa genmakerij stond tegenover de fabriek. Na zijn verhuizing in 1924 bleef hij directeur. Zoons Jan en Jacob Met zetten de wagenmakerij voort in Alkmaar. Daaruit groeide automobielbedrijf Met. Meer dan dertig jaar was Aris van de Oord de kaasmaker, van 1899 tot de opheffing in 1930. De eerste kaasmaker kon niet worden achter haald. De naam van Klaas Ploeger, bij de oprich ting de grootste aandeelhouder, was lang verbon- den aan Vita Nova. Hij volgde in 1911 Pieter Arienszoon Wonder op als secretaris. Deze taak vervulde hij jarenlang. Ploeger was eerst boer, 'landman'. Later werd hij gemeente-ontvanger. Vita Nova is diverse malen uitgebreid. In 1906 is naast de fabriek een huis voor de kaasmaker ge bouwd. Een inventarislijst uit die periode geeft een indruk van het werk van kaasmaker Aris van der Oord en zijn personeel. Zij hadden tot hun beschikking tien hevels, tien klienders, drie pe- kelbalies, twee kaasweekers, ongeveer tweehon derd Edammer kaasmakers, ongeveer honderd kaaszetters, veertien makers voor commissiekaas, veertig legborden met gaten, twee maatemmers voor wei, twee botermouten met een stelling en enige room- en peilglazen. Op den duur kon Vita Nova het tempo van mo dernisering en schaalvergroting in de zuivelwe- reld niet bijbenen. De onderneming moest zijn meerdere erkennen in Excelsior, de grote nieuwe zoetfabriek noordelijker aan de Middenweg. Deze coöperatie nam Vita Nova over in 1930. Tot de laatste eigenaren behoorden Aris van der Oord, Klaas Ploeger, Jacob Met en Cornells Oudhuis. In 1940, tien jaar nadat Vita Nova zijn zelfstandigheid had verloren, kocht fouragehan- delaar Hermanus Schouten het pand van Excelsior. Hij gebruikte de ruimte als pakhuis. Ook had hij er een kunstmestbreker en zakken- heffer staan. Latere eigenaar Jan Zwetsloot sloeg er zijn kunstmest op. Bij Vita Nova lag vroeger een sluisje, als door gang voor tuinders om te varen naar de Langedijker veiling. Na de ruilverkaveling was dat over. Jan Zwetsloot spoelde in het sluisje jute kunstmestzakken. Eindjaren zeventig liet Zwetsloot een twee-onder-een-kapwoning bou wen op de plek van Vita Nova, Middenweg 58 en 58a. DE VOLHARDING (1902-1912) Dachten zij het beter te kunnen? Ongenoegen? Vita Nova kreeg acht jaar na de oprichting op eens een concurrent op steenworp afstand. Aan de andere zijde van de Middenweg, schuin tegen over, begon De Volharding met de productie van kaas. Vijf boeren uit Heerhugowaard durfden het aan: Willem van Slooten, Arie Steur, Klaas Ploeger, Dirk Hartenberg en Dirk Oudhuis. Hun beweeg redenen voor deze opvallende stap zal wel nooit worden achterhaald. Voor de bouw van de fa- Sjf. Rond 1928. Bij Vita Nova worden twee sluisjes ge bouwd. Dankzij deze nieuwe doorgang konden tuinders uit Heerhugowaard gemakkelijker met hun producten varen naar de groenteveiling in Broek op Langedijk. Het complex van Vita Nova rond 1950, volop in gebruik bij graanmaalderij De Volharding van Hermanns - Manus - Schouten. Achter het bedrijf het voetbalveld van Reiger Boys. De club speelde hier van 1948 tot in 1962. Op het grootste deel van dit terrein staat nu wooncomplex De Rustenburg. In een schuur van Schouten mochten de spelers zich verkleden. Tussen de meelzakken werd het voetbalshirt aangetrokken.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 37