MpJJj ■"'ffjS!™ Ajiv h- jM 1 rffü g£.. v Ér 5.".ii-Ai zuivelfabriek aan Cornelis Jacobszoon Schoenmaker. Deze koopman uit Obdam zat in het bestuur van stoomzuivelfa- briek Wilhelmina in Bergen en was dus niet onbekend met het zuivelwezen. Onder de nieuwe eigenaar werd Voorwaarts de naam van het bedrijf. Als directeur van de Voorwaarts werd benoemd Wilhelmus Petrus van Loon. Ook hij zat in het bestuur van Wilhelmina. Korte tijd woonde Van Loon in Heerhugowaard. Kaasmaker werd Pieter Krijgsman. Rotterdam NV Stoomzuivelfabriek Wilhelmina werd volledig eigenaar van de Voorwaarts. Zo werd 'Heerhugowaard' feitelijk een fi liaal van 'Bergen'. Dat duurde niet lang. In 1920 verkocht Wilhelmina de onderneming aan de NV Fabriek van Melkproducten Uithoorn. Deze nv was eerst gevestigd in Rotterdam, later in Alkmaar aan de Helderseweg. En zo ver anderde de Voorwaarts in de Uithoorn. De Heerhugowaardse Uithoorn stopte in 1939 met de zuivel- productie. In het eerste oorlogsjaar brandde het fabrieks pand geheel af, op 24 oktober 1940. Gespaard bleven het kaaspakhuis en de aangrenzende woning van de vroegere directeur, Aris Brouwer. Het blussingswerk werd geheel verduisterd uitgevoerd. De Joodse eigenaar van de Uithoorn - Stefan de Kadt - was in de oorlog gevlucht naar Engeland. In 1947 deed hij het bezit in Heerhugowaard van de hand. Na autoslo per Hendrik Beets begon Nicolaas de Jong er in 1965 een transportbedrijf met benzinestation. In de jaren ne gentig exploiteerde Rob van Hulsen er een bedrijf in autoverhuur, autowassen en autobrandstof. De woning is nu Stationsweg 114. VITA NOVA (1894-1930) Nieuw Leven, dat betekent de Latijnse naam. Geloof het of niet, maar Vita Nova behoorde in het begin van de twintigste eeuw tot de grootste zuivelfabrieken van Noord-Holland. Alleen Eureka in Binnenwijzend en Concordia in Oudendijk verwerkten in 1909 meer melk. Niets meer aan de Middenweg herinnert meer aan deze bedrijvigheid. Behalve de naam, die aanduiding is gelukkig bewaard gebleven. Vita Nova heet het dubbel woonhuis op Middenweg 58-58a, op de plek waar 36 jaar bolronde Edammers zijn gefabriceerd. Na de sluiting in 1930 werd Vita Nova gebruikt als pakhuis van De Volharding, de fouragehandel van Hermanus Schouten. Deze Volharding zien we straks terug als kaasfabriek. Maar we lopen op de ontwikkelingen vooruit. Eerst iets over het ontstaan van Vita Nova. Deze kaasfabriek begon in 1894 met negentien aandeelhouders. Alle eigenaren waren veehou ders in Heerhugowaard. Met 21 aandelen had Klaas Ploeger het meeste geld in het project ge stoken. Hij kwam in het bestuur. Pieter Arienszoon Wonder had vier aandelen. Hij had er een baantje bij: hij was ook burgemeester van Heerhugowaard. Mede-aandeelhouder Wiebe van Slooten volgde hem in 1911 op als burgemeester. De fabriek is gebouwd op weiland van Arien Arienszoon Wonder, eigenaar van stolp De Olifant schuin tegenover. Na twee jaar werd de coöperatie omgezet in een naamloze vennoot schap. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg 8500 gulden, verdeeld in 170 aandelen van elk 50 gulden. De aandeelhouders waren verplicht om de melk van zoveel koeien te leveren als zij aandelen bezaten. 'ffêh -r w|T/ „DE KROON" Heer Hugowaard Boenplaats aan de achterzijde van De Kroon, rond 1910. Het schoonmaken gebeurde handmatig 1 1 M> iüi Vita Nova aan de Middenweg, begin jaren dertig. De naam staat in het dak aangegeven. Kort daarvoor was deze kaasfabriek gesloten. Fouragehandelaar Hermanus Schouten kocht het pand en gebruikte het als pakhuis voor zijn bedrijf De Volharding, schuin aan de overkant.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 36