dat gaf veel heibel. De Goede Hoop behoorde tot de allerkleinsten. Dat blijkt uit een overzicht uit 1914 van de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Het aan tal leden was toen 65. Alleen over 1914 is be kend hoeveel melk De Goede Hoop verwerkte. Dat was 610.000 kilogram. Hoe klein ook, voor Veenhuizer begrippen ging het lange tijd voor spoedig met de fabriek. In 1899, tien jaar na het begin, was die zelfs uitgebreid Concurrentie Er volgde een tweede uitbreiding, in 1915. Echter, al twee jaar later viel het doek. De con currentie in en rond Heerhugowaard was te groot geworden. Nieuwe - en grotere - ondernemingen deden De Goede Hoop de das om: Excelsior en Aurora in Opmeer. Dat waren zogeheten zoetfa- brieken, waar de melk twee keer per dag kon worden verwerkt. De Goede Hoop was altijd een dagfabriekje gebleven. Met de avondmelk kon de boer daar pas de volgende dag terecht, samen met de ochtendmelk. Kort na de opheffing in 1917 kocht dorpssmid Aris Rentenaar het pand. Voor 1550 gulden sloeg hij zijn slag op een openbare verkoping. Vader Sijvert Rentenaar ging er wonen. Er werden en kele koeien gestald. De laatste directeur-voorzitter van De Goede Hoop was veehouder Dirk Schagen. Met de slui ting verloor kaasmaker Wijtse Hoekstra zijn werk in Veenhuizen. Hij vertrok naar Zwaag, met zijn vrouw Impje Galis. Bewoner Walter van Giesen vertelde in 1996 over het toen nog bestaande pand: „Op zolder kan je nog zien waar de kazen lagen te rijpen, op de legplanken. De kelder is volgestort met puin." DE KROON (1892-1939) Aan het noordwestelijke deel van de Stationsweg tussen het NS-station en de Westerweg startte De Kroon in 1892 onder een andere naam met de be reiding van producten. De toenmalige stoomzui- velfabriek begon als De Globe op deze plek. Het bedrijf voerde in zijn 47-jarig bestaan later weer andere namen. Eerst dus De Globe, toen De Kroon, daarna Voorwaarts en tot slot Uithoorn. In meer opzichten is deze onderneming een vreemde eend in de bijt. Bij de oprichting was De Globe statutair gevestigd in Amsterdam. Niet als coöperatie, maar als naamloze vennootschap. De oprichters waren Maurits van Lier uit Amsterdam (consulent voor de zuivelbereiding), mr. Julius Boas uit Amsterdam (advocaat-procu reur), mr. Frans Willekes MacDonald uit Haarlem (ook advocaat-procureur) en Cornelis Janszoon Swager uit Heerhugowaard (landbou wer). Cornelis Swager boerde naast het spoorstation. Hij bracht een stuk grond in voor de bouw van het fabriekspand en werd mede-directeur. Bij de eerste vermelding in het Kadaster wordt De Globe aangeduid als roomboterfabriek. Een jaar later, na uitbreiding, werd dat boter- en kaasfa- briek. De Globe werd verkocht in 1896. Eigenaar werd Gerbrand Hajoszoon Vis, een Zaanse koopman. Hij was directeur van zuivelmaatschappij De Kroon in Zaandijk. Logisch dat Vis de naam van zijn nieuwe bedrijf in Heerhugowaard ook die naam gaf. Bij de aankoop van he onroerend goed aan de Stationsweg hoorde ook een ijshuis. Elf jaar had Gerbrand Vis De Kroon in Heerhugowaard. In 1917 verkocht hij de stoom- De Kroon aan de Stationsweg met woning voor de kaasmaker (rechts), 1914. Onder de naam De Globe opende De Kroon in 1892. Later is er geproduceerd onder de naam van Voorwaarts en Uithoorn. Personeel van De Kroon, 1914.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 35