30. Landbouwfeesten De oudste mij bekende feesten in Heerhugowaard waren de landbouwfeesten die om de vier jaar werden gehouden in de jaren 1898-1902-1906-1910. Deze waren vooral bedoeld als promotie van de landbouw in de Waard. In 1910 werd dit voor het laatst georganiseerd, want in 1914 was de wereldoorlog uitgebroken. Op het evenemententerrein stonden grote tenten waarin de producten die agrarisch Heerhugowaard produceerde op verhogingen feestelijk tentoon werden gesteld. Er waren optochten, ringsteken met paard en rijtuig en ook ringsteken met de fiets. Dit laatste was alleen voor de dochters van de dorpselite waarvan de vaders in goeden doen waren, want hoe kom je anders in die tijd aan een fiets, een pronkstuk waarmee men zijn welstand kon laten zien. Er werd daarvoor speciaal een optocht georganiseerd voor versierde fietsen. Koninginnefeest In 1913 werd het onafhankelijkheidsfeest in de Waard gevierd. Dit vanwege honderd jaar koninkrijk (ontstaan in 1813). Tien jaar later kwam het Koninginnefeest van 25-jaar koningin Wilhelmina. Op de foto's uit die tijd zien we volksspelen zoals tobbesteken, stoelendans, sprietlopen, hardprikken, koppensnellen, zaklo- pen, een hindernisbaan met en zonder kruiwa gens waarop enkele tonnen waren geladen en een kinderwagenrace voor meisjes. Het gehele Waardse verenigingsleven presenteerde zich in versierde wagens, maar er waren ook persoonlij ke wagens die een thema uitbeelden zoals 'tien jaar armenhuis' met de bejaarden in een boeren kar, de kaasmakerij, 'hulde aan de landbouw', 'konkeltoid' en ook het kamperen werd uitge beeld in een versierde boerenkar. Een opkomen de 'nieuwigheid' voor die tijd. De zangvereni ging presenteerde zich in de optocht met een no tenbalk. Er was ook een Indisch tafereel waar voor de deelnemers zich bruin hadden gemaakt. Ook de gymvereniging Higiëa en de voetbalclub S.V.W. waren vertegenwoordigd. De optocht trok door geheel de Waard, niet alleen de Middenweg, maar ook over de Van Veenweg en de Jan Glijnisweg. Een flinke wandel voor het feestende gezelschap. En overal stonden de dorpsgenoten langs de weg hun ogen uit te kij ken, want er gebeurde weer eens wat. Voor al die feesten was er steeds een feestcomité. Daarin zat de dorpselite die de feesten organiseerde en ook de wedstrijdleiding had. Derde eeuwfeest Het derde eeuwfeest in 1929 werd door Heerhugowaard groots gevierd. Na een toe spraak van burgemeester Van Slooten mocht de commissaris van de koningin van Noord Holland jhr. mr. dr. A. Roëll, ere-voorzitter van het ere-comité, de openingsplechtigheid verrich ten door een lint door te knippen onder toeziend oog van de burgemeester, de wethouders en ui teraard in kostuum met sabel veldwachter Haster, omringd door de opdringerige en nieuwsgierige burgerij. Op het evenemententer rein was een oud-Hollands marktplein gebouwd met rondom Oudhollandse huisjes van hout en beschilderd bordkarton. Het feest werd opge sierd door wederom een optocht met versierde wagens waarin het verenigingsleven liet zien dat dit bloeide als nooit tevoren. Er waren dansgroe pen met Oudhollandse volksdansen in Westfriese kledij. Ook was er een landbouwten- Volksspelen in 1923. Hindernisbaan met kruiwagens en ton nen. Links achter het muziekpaviljoentje met op de achter grond de Middenweg. De landbouwtentoonstelling van 1902 (foto W. Blokker)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 32