a li 0 W CV 29. school M187 Witte Kruis - Midden wég ~Pf 0 <A DD m paviljoen M192 M196 M200 doktershuis armenhuis M206a Kabel/Lindenlaan M202 evenemententerrein Haster stond het in 1914 gebouwde armenhuis 'Ons Huis' ge naamd. Later, omstreeks 1950 werd dit verbouwd tot het bejaarenhuis 'Huis Ter Kimme'. Het armenhuis was inder tijd een teken van vooruitgang, maar voor velen een schrik beeld. De linkerkant van het huis was de woning van de ar- menvader en -moeder, in het midden de gezamenlijke huis kamer en rechts de vrouwenslaapzaal. Mannen en vrouwen werden gescheiden. Jan de Jong was armenvader. Hij ver zorgde tevens de telegraaf en de telefoon die voor de komst van het postkantoor waren ondergebracht in een uitbouwtje aan de noordzijde van het armenhuis. Het armenhuis, de woning van Haster, het oude postkantoor, al deze panden staan er nog. Alleen de woning van Haster is door verbou wingen niet meer herkenbaar van vroeger. Raadhuis, spekhok en brandspuit Het evenemententerrein lag gunstig in het cen trum aan de Middenweg, schuin tegenover het in 1915 gebouwde en in 1965 gesloopte raadhuis. Dat raadhuis stond voor de bestaande bebou wing aan de westzijde van de Middenweg. De sloot was daar gedempt en het raadhuis werd te gen de weg aan gebouwd. Erachter stond een gebouwtje dat het 'spekhok' werd genoemd. Dat was indertijd de naam voor de plaatselijke 'ge vangenis', een huisje waarin iemand die door de sterke arm was ingerekend voor dronkenschap of oproer nuchter kon worden. Nu staat hier nieuwbouw (Middenweg 193). Aan de noordzij de stond naast het raadhuis een huisje voor de brandspuit en vervolgens de woningen van groenteboer Maarten Kooy (Middenweg 195, la ter aan de ene kant Hoedjes en aan de andere kant Klaas Vaak) en Jan de Jong (Middenweg 197/ hoek Raadhuisstraat). Zuidelijk van het raadhuis de woningen van indertijd gemeentebo de A.RM. van Tooren (Middenweg 191), het Witte Kruisgebouw en G. Boekestein (Middenweg 187). Deze woningen staan er nog, vrijwel onveranderd. Hierdoor is nog precies aan te wijzen waar het oude raadhuis met zijn trap gevel heeft gestaan. Muziekpaviljoen Aan een evenemententerrein was in die tijd gro te behoefte. Er stond zelfs een muziekpaviljoen, ook muziektent genoemd, een klein open bouw sel met een ronde verhoging als basis met erbo ven een dakconstructie in de vorm van een re gelmatige veelhoek. Deze was vooral bedoeld voor fanfares en harmonieën om daar in de bui tenlucht te kunnen spelen. Het paviljoentje was in hetzelfde jaar als het Koninginnefeest van 1923 door de Waardse bevolking geschonken ter gelegenheid van het 1214 burgemeesterschap van Wiebe van Slooten (burgemeester van 1911 tot 1934). Het muziekpaviljoentje stond in het voor ste deel van het evenemententerrein, tegen de Middenweg aan. Op enkele foto's van dit evene mententerrein zien we aan de oostzijde doelpa len staan. Dit terrein werd later als voetbalveld gebruikt door S.V.W. Er lagen ook voetbalvel den achter de melkfabriek Vita Nova (Middenweg 56/58), zoals op een luchtfoto van deze fabriek is te zien (zie vorige Overhaal pag. 55). Hier was het terrein van de voetbalvereni ging Reigerboys. TTTT brandspuithuisje Raadhuis Ml95 Ml97 □n 1 IE rr~ "M il" Het oude centrum van Heerhugowaard aan de Middenweg omstreeks 1930. Het raadhuis aan de Middenweg met rechts achter het 'spekhok' en links het Witte Kruis gebouwtje (Middenweg 189). Foto plm. 1915.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 31