HET OUDE CENTRUM AAN DE MIDDENWEG MET HET EVENEMENTENTERREIN De aanleiding voor dit verhaal is de in de vorige Overhaal van 2018 (pag. 19) geplaatste foto die volgens het onder schrift een uitvoering of wedstrijd laat zien uit omstreeks 1935 van de turnvereniging op het oude terrein van de voet balvereniging aan de Middenweg. Niet zo'n vreemde con clusie, immers we zien turntoestellen op het veld staan. Maar het gaat toch om iets anders. In 1923 vierden de Waarders feest in verband met het 25-jarig regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina (in 1898 gekroond) en ter gelegenheid daarvan werden volksfeesten georganiseerd waaronder de hindernisbaan die we op de foto zien. De turntoestellen hiervoor zijn uiteraard geleend van de turn vereniging. De man in het midden, op de rug gezien, is van het feestcomité en heeft de leiding van de wedstrijd. Dit vond plaats op het in het centrum aan de Middenweg gele gen evenemententerrein. We kunnen deze foto plaatsen door de woning die geheel links op de achtergrond is te zien. Dat is de woning van groenteboer Maarten Kooy (Middenweg 195), later van Hoedjes. Deze stond naast het oude raadhuis. De foto is een goede aanleiding om het be staan van dat terrein in het oude centrum aan de Middenweg weer in de herinnering terug te brengen. 'Visbuurt' De eerste nieuwbouw in Heerhugowaard, die niet plaatsvond langs de bestaande wegen, was de bouw van de woningen aan de huidige Sportlaan. In de crisisjaren zat aannemer C.G. Bot om werk verlegen. Hij had samen met F.C. Spierings het wei land schuin tegenover het toenmalige raadhuis aan de Middenweg gekocht en opperde in 1937 het plan om daar een nieuwe weg in oostelijke richting aan te leggen. Deze weg kreeg de toepasselijke naam Nieuweweg. Pas later werd de naam veranderd in de huidige naam Sportlaan. De eerste wo ning (Middenweg 206/hoek Sportlaan) was voor burgemeester B.J.F. Sutman Meijer die burgemeester was in Heerhugowaard van 1934 tot 1957. Verder kwam aan de Nieuweweg nog een rij vrijstaande wo ningen, alle gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School. Deze woningen staan er nog. Bot was de aannemer-timmerman, Borst was de metselaar, Breed de schilder en Spierings was de medefinancier van het bouwplan. Al gauw kreeg deze straat de bijnaam 'visbuurt' door de namen Bot en Spierings, maar ook het toeval hielp daaraan mee door de nieuwe bewo ners Beers (baars) en Snoek die daar kwamen wonen. De Nieuweweg werd Sportlaan In 1948 werd de naam Nieuweweg veranderd in Sportlaan omdat er aan het einde van deze weg sportterreinen lagen en omdat er meer 'nieuwe wegen' in de Waard kwamen, zodat deze naam achterhaald was. Deze Nieuweweg was aange legd op het weiland dat gebruikt werd als evene mententerrein en dat gelegen was tussen de wo ning van veldwachter P. Haster (Middenweg 202) en de stolpboerderij van de wed. J. Appelman (Middenweg 206a). Haster was afsla ger bij boelhuizen en tevens bode. Zijn vrouw voorzag de secretarie op het gemeentehuis van koffie en thee en zij beheerde het magazijn van het Witte Kruis aan de overkant. In dat magazijn lagen alle uitleen materialen opgeslagen tot t.b.c. tentjes aan toe. Een gevreesde ziekte die aan het einde van de negentiende eeuw en het begin van de twintigste veel slachtoffers eiste. De woning van haster werd later de Vivo-winkel van J. Wijnker. Vervolgens werd het een kruideniers zaak en drogisterij van J. Komen. Nu zit hier een Grieks restaurant en het eetcafé De Kolonist. Naast de woning van Haster werden eindjaren dertig nog twee woningen gebouwd, Als eerste Middenweg 204, gebouwd in 1936 als postkan toor. Dat was nog een jaar voordat de Nieuweweg werd aangelegd. Postkantoorhouder was Fransen en in 1947 werd dat F.H. van der Linden. Later was dit de woning van Swart. Op de hoek Middenweg/Nieuweweg werd de wo ning van Bot gebouwd (nu Sportlaan 2). Armenhuis 'Ons Huis' Aan de zuidzijde, naast veldwachter Haster, Henk Komen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 30