26. veel hidzoekingen geweest waren en dat er veel fietsen waren meegenomen. We wisten van dit gevaar niets af en zijn dus weer de dans ontsprongen. Wel wisten we, dat er een paar bij 't station stonden, die fietsen van de menschen afnamen, maar ze tegen ei eren of boter weer teruggaven. Opa's werkman, wiens fiets ook af genomen was, heeft hem teruggekregen voor 5 eieren. Dat noem ze dan "Kultur". Op 5 februari om zeven uur 's ochtends vloekte opa zuiver Hollands dat klonk als een klok. Er was een man geweest die brood en eieren moest hebben en bij weigering gewapend terug zou komen. De man werd dus onthaald op een serie vloeken en ging weg, want "al is opa 77 jaar, hij is voor niets en niemand bang en laat zich ook niet bang maken". Op 7 februari ontspoort de enige trein van Den Helder naar Alkmaar vlakbij de boerderij. De vraag is dan of het sabotage is of een ongeluk. Het blijkt gelukkig geen sabotage te zijn, de wis sel was vergeten over te halen. Het was de andere morgen al heel vroeg dat er Duitsers op de koegang waren, die om wat eten had den gevraagd en een beetje melk en een halve boterham hadden gekregen. "Eén van de mannen wilde een ruiltje maken en wel een zak kolen voor 5 eieren. Hiervoor was opa te porren, maar hij had geen eieren, want de kippen legden niet, doch zou gaan kij ken, of er een paar in de hokken lagen. De oogst was 2 eieren en werd overeengekomen, dat de 3 overigen volgende week ge haald zouden worden. Opa had geen eieren, omdat hij bang was, dat ze hem allemaal zouden gaan lastig vallen en bewijst z'n ge slepenheid, want hoewel ze vanwege 't slechte voer weinig leggen, is het gemiddelde toch circa 40 per dag. De moffen waren toch te vreden en zeiden, dat hij nog wel een zak kon halen, waar hij geen gras overheen liet groeien. Daar kwam een militaire wagen 't pad oprijden en reed 't erf op en bleef bij 't damhek staan. Verschillende militairen sprongen er uit en gingen naar de plaats des heils en kwamen daarna met armen vol overhemden en truien terug, die zij natuurlijk hier of daar geroofd hadden. Een halve vrachtwagen vol met dit waardevol goed werd in de wagen gesta peld en had honderden menschen uit de nood kimnen helpen, maar zelfs opa kon er geen van hun los trommelen. Omstreeks 10 uur riep opa mij en droeg mij op om kool te snijden en aardappe len te schillen voor 6 personen, want hij had weer een ruiltje ge maakt. Wanneer hij 6 soldaten 's middags warm eten zou geven, mocht hij alle kolen int de tender halen. Zoo'n aanbod krijg je niet alle dagen en sneed ik niet te veel kool en moe wat piepers en ze moesten zich daarmee maar tevreden stellen. Toen ik opa om 12 uur sprak, zei hij, dat hij voor deze en haast de volgende win ter onder de pannen was, want er lagen al 5 mud in 't hok en 3 schuiten vol moest hij nog weghalen. De vreugde was groot en de moffen, die hij om half 1 riep, waren welkom en konden gaan ge nieten van een beetje kool en piepers met wat waterjus en een beetje melk als dessert. "Ze moeten niet weten, dat ik vet in huis heb", zei opa mij. Inderdaad, want ze zijn in staat om alles mee te nemen, maar ze hebben gebikt en zeiden, dat 't goed was, wat een leugen moet zijn, want 't was niet goed, want een "arm boertje" kan niet veel goeds klaarmaken. Enfin, we gaan verder met de volgende acte, die weer spannend werd. Een hooger geplaatste mof met één van z'n kornuiten kwam met kleine pasjes op hooge pooten binnen en zei, dat alle kolen teruggebracht moesten worden, want hij was er verantwoordelijk voor. Dat was precies wat voor opa en dacht net als Van Speijck: "Dan maar liever de lucht in". Hoewel de mof een stem opzette alsof hij voor 2000 man stond te bulderen, voeterde opa hem zoo gloeiend uit, dat hij eigenlijk niets in te brengen had, maar de man stond er op, dat de kolen allemaal terugge bracht werden, want volgens hem hadden de soldaten geen recht gehad, deze te ruilen en vorderde dus al les terug, Kortom, 't resultaat was, opa behield z'n kolen, die hij had en waar intusschen zooveel was bijgekomen, dat hij voor deze winter klaar is, maar de 3 schuiten was hij kwijt en de mof verdween. Hoe slecht de moffen zijn bewijst wel, dat diezelfde hoogere de brandstof weer geruild had bij Piet de Geus voor appelen. Hoe 't ook zij, opa is safe voor de rest van de winter, dankzij z'n tact, z'n durf en vastberadenheid". Op 10 februari komen 2 meisjes uit Friesland slapen in het hooi. Bob moet die nacht dan ergens anders slapen en dat wordt dan een bedstee. Hij slaapt daar in beter dan in 't hooi. De meisjes gaan de volgende dag verder naar Haarlem. "Op de avond van 21 februari was oom Piet hier, die aan 't eieren verzamelen was. De opperwachtmeester was namelijk bij hem geweest en had verteld, dat hij bezoek gehad had van Duitsche militairen, die hem gezegd hadden, dat er vandaag razzia's in de Waard gehouden zouden worden. De opper vroeg hun toen, of er niets aan te doen was om dit achterwege te la ten, waarop de mannen zeiden, dat, wanneer ze 100 eieren kregen, weg zouden blijven of pro forma even in de gemeente zouden komen zonder aan 't werk te gaan. Helaas had opa juist z'n eieren geleverd en had er nog slechts 25, maar O... P...(oom Piet) zou z'n best doen alsnog het gevraagde aantal bij elkaar te snorren of hun anders laten verzoeken over 2 dagen terug te komen. Ja, hoe bestaat 't! 100 Eieren voor achterwe ge laten van terreur zaaien, maar als dit betrouwbare militairen zijn, die htm woord zullen houden, mogen we weer van geluk spreken De volgende dag vertelde opa dat de Duitsers straat controle hadden gehouden aan 't Noordeind. Op 24 februari gieren de bommen boven en langs de boerderij en komen terecht in de boomgaard. 'Zolderraampje was geheel uit z'n verband en de heele kamer was bedolven onder stof, dat door 't pla fond was gekomen. "Kort daarop kwam opa boven om te zien of we nog leefden. Hij vertelde, dat bene den haast alle ruiten gebroken waren, de boomgaard voor een derde gedeelte verloren was, de eendenhok- ken in elkaar lagen en ongeveer 15 eenden gedood

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 28