25. man, die schuldig is, opa reeds toegezegd voor andere hammen te zullen zorgen, zoodat hij er geen schade van lijdt. Dankzij op a's tactisch optreden is alles dus zeer goed afgeloopen en dwingt ons aller respect af. Ook voor ons had 't funeste gevolgen kun nen hebben, maar het geluk liet ons weer niet in de steek. Wat die clandestiene slachtingen betreft, liep 't ook wel een beetje de spuigaten uit. Binnen korte tijd zijn hier 25 schapen en 5 varkens tot coteletten gemaakt en dit moest haast wel fout loopen. Opa had den hoofdcontroleurs dan ook gezegd, dat hij 't niet deed om er financieel beter van te worden, maar dat hij zoo moeilijk kan weigeren, wanneer iemand z'n hulp noodig had en z'n belooning slechts een paar pond vleesch of spek was, waar-van hij hun ook een stukje van meegaf, maar hij zou hun waarschuwing terdege in acht nemen en hier niet meer laten slachten. Dat hebben we weer gehad en gelukkig is het alleen maar stof voor m 'n dagboek geworden Op 19 december wordt er in één van de boeten op de tochtakker een koe geslacht. Na de middag komen er twee hoofdcontro leurs, die door louter toeval op de hoogte van de slacht waren gekomen. "Later vertelde opa ons het heele geval, dat als volgt luidde: De hoofdcontroleurs waren op weg naar opa om te zien of ze de beloofde hammen in ontvangst konden nemen, doch het toeval wilde, dat juist bij 't pad een jongen stond te praten met de bakker. De eerste had een groote gevulde zak bij zich, wat de controleurs opviel en hem gelastten deze te openen en de inhoud bestond uit koevet. Het gevolg was, dat de mannen hier naar toe kwamen, maar opa wist van niets, maar het toeval wilde, dat de eene slager den ander floot, wat de speurmannen in de gaten hadden en de slachtplaats ontdekten. Opa heeft toen een tooneel- rol gespeeld, die te lang is om te beschrijven, maar meesterlijk is uitgevoerd en tot gevolg had, dat de ambtenaren de zaak weer lieten rusten en met de Kerstdagen geen honger behoefden te lij den, want een hoeveelheid vleesch en vet liet hunambtelijke plichten varen en ook opa haalde z'n deel, dat uit 8 pond vleesch en 8 pond vet bestond, wat hij ons met trots liet zien. Wat dien huiszoeker betreft, was dit geen controleur, maar de eigenaar van een dosis vet, die een veilige plaats zocht voor z'n kostbare waar, zoodat er dus geen huiszoeking heeft plaatsgevonden. Samenvatting en conclusie: De slagers blij, dat 't goed is afge loopen, de hoofdcontroleurs verheugend op de heerlijke maaltij den en opa gelukkig met het behaalde succes en het gehaalde vet en vleesch, maar geslacht zal er niet meer worden, want ditmaal liep 't goed af, een volgend maal kan 't verkeerd gaan. Of opa de verleiding zal weerstaan, moet ik echter betwijfelen Op 20 december komt het personeel van een locomotief bij de boerderij. Het verhaal van opa is als volgt: "Hetpersoneel van een locomotief wilde een eend koopen, doch opa had er geen zin in hen een Kerstbout te verkoopen, maar ze waren al achter en zagen de groote hoeveelheid kluiven. Of ze daar dan wat van mochten hebben en opa gaf hun een stelletje beenen, waar ze dolgelukkig mee naar de locomotief gingen en verzochten opa mee te gaan. Vanuit ons raampje konden we toen het geval ver der volgen. De mannen gaven opa een hand, klopten hem nog eens op z'n schouder en klommen op de machine en toen ging 't gebeuren. Zes maal werd een grooote briket naar beneden ge worpen als dank voor de Kerstkluiven en na nog maals Aujwiedersehen geschreeuwd te hebben, gin gen de klanten verderop. Zes groote briketten ofte wel een week stoken van de Wehrmacht: en was het dus geen wonder, dat opa gelukkig was met deze ruil en daarbij Oostenrijkers een pleizier gedaan te hebben en brandstof onttrokken aan den vijand". Op 28 december zijn er nieuwe onderduikers - een spoorwegfamilie - in een boet van opa. "Op 30 december hoorde ik mannenstemmen, die een toon aansloegen, die te bedenken stond en ik al gauw hoorde, dat er huiszoeking verricht werd. Ik sloop toen naar beneden en nadat Piet gekeken had of binten geen onraad was, vluchtte ik het land in. Na 20 minuten waarschuwde Piet mij weer, dat de kust veilig was. Direct informeerde ik, hoe 't afge loopen was, maar gelukkig had opa hun weer zon der last te hijgen, de deur uit weten te krijgen voor elk 10 eieren, die ze de volgende week komen ha len. Een emmer met vet en wat boter, dat in de kel der stond, wilden ze meenemen, maar dankzij opa's optreden zetten ze het weer netjes in de kelder. Het waren mannen van de centrale recherche, die, naar wij denken, gestuurd waren door eenige collega's, die de vorige keer zoo lekker waren getracteerd en nu ook eens kwamen kijken, wat er voor hun te ha len was. Boeffes en boeffesmaat. Maar ze zijn niet boven geweest en dat was het voornaamste en heb ben we dus weer angstige momenten beleefd". Op 10 januari 1945 komen er Duitse soldaten aan de deur. "Ze eischten boter, kaas, eieren en melk, maar opa gaf hun rake antwoorden en zei, dat ze niks h-egen. 't Eind van 't liedje was, dat ze 20 ei eren konden koopen en nog 6 meestoolen. Opa had zich niet door hun brutaal optreden laten overrom pelen, maar hun op dezelfde brute manier geant woord, waarop zij probeerden hem bang te maken". Op zondag 14 januari en 's avonds tegen zevenen, toen er aan de deur gerammeld werd. "Er was een stel Duitschers, die melk en eieren eischten. Ze tra den heel brutaal op, maar opa vertikte 't om hun wat te geven. Ze zetten toen een heele groote bek op en opa antwoordde hun met nog grootere en grovere woorden, waarop ze kwaad werden en zei den, dat ze huiszoeking zouden doen. Maar wat opa in z'n hoofd heeft, zit hem niet in z'n pet, want zelfs deze bedreiging liet hem koud en bleef onvermurw baar. Hij begon toen erg te vloeken en zei, dat hij naar den Ortskommandant zou gaan en hier had den de mannen respect voor, want toen zakten ze af en had opa 't pleit gewonnen, want ze dropen af zonder iets van hun gading te hebben begaan". "Op 3 februari hoorden we dat er de vorige dag

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 27