24. hadden we moeten afwachten, maar het was alleen bij uiterste noodzaak. We stonden te trillen op de dorsch, maar het verwon derde ons, dat opoe rustig aan haar werk bleef en vroegen haar heel voorzichtig, wat er aan de hand was. Zij stelde ons gerust, en zei ons, dat er moffen waren, die de ket moesten hebben. Het was een heele opluchting en gingen wij na een beetje bekomen te zijn van de schrik, weer naar boven. We zaten in spanning of ze het dier zouden meenemen, maar al gauw zagen we de 2 militairen zonder ket weggaan. Direct kwam opa bij ons en een glimlach stond op z'n gelaat. Hij vertelde ons toen het heele relaas. Er kwa men 2 moffen, die het bewijs moesten zien, van het paard, dat zijn eigendom was. Hij bood hun heel beleefd een stoel aan, waarvan er eentje gebruik maakte, de ander bleef staan. Hij vertelde hun toen, dat hij en 2 zoons samen bezitters van het paard waren en elk één goed poot van het beest bezat, daar het vierde niets meer waard was daar het kreupel was. Wilden ze het zien, moesten ze maar naar de Middelweg gaan, want daar stond hij. Het bewijs was nergens te vinden, doch met een vriendelijk woord en een paar appels en peren gingen ze goedgeloovig weg en staken zelfs nog bij het damhek hun hand op, misschien uit dank voor de voor hun zeldzame vriendelijke behandeling, maar opa had met diplo matie z'n paard weten te behouden". "Op 15 october hadden we juist heerlijk gegeten, toen ik buiten hoorde praten. Dezelfde doodschrik als vrijdag overviel mij, toen ik 2 Duitsche onderofficieren en 2 soldaten zag naderen. We vlo gen weer naar beneden en terwijl wij nog op de dorsch waren, rammelde één mof al aan het zijdeurtje. Opa was buiten en steven de er op af, waarop ik een der mannen hoorde zeggen "Wagen Ik slaakte een zucht van verlichting en toen een minuut later de on- menschen weer verdwenen, klommen wij herademende naar bo ven. Opa, die direct bij ons kwam, had hun geantwoord, dat hij wel een wagen had en wees op de driewielerkar, maar het was hun te doen om auto 's. Ze dropen dus af, zonder een wagen, die wel bestemd was voor de officieren, die, als het te heet onder hun voe ten werd, de benen zouden nemen Op 17 october wordt overwogen om weer terug te gaan naar de Groenedijk omdat de koeien op stal moesten en dat de knecht dan meer in de boerderij zal zijn. Op 22 october vraagt Piet aan opa of de onderduikers toch niet bij hem kunnen blijven, want Wijnie en haar man zijn nu op de Groenedijk en dat die zo'n grote steun wa ren voor zijn ouders. Opa stemt daarin toe. "Op 12 november worden 2 varkens, die hoewel gewoon van kleur, toch zwart zijn, na een best leven te hebben genoten met voor hun een bittere nasmaak, maar voor ons met een bijzondere lekkere bijsmaak, geslacht. Het slachten wordt gedaan door een slager. Op 13 november is er opschudding in de buurt geweest. "Freek en Piet van Leyen zijn tegenwoordig in Amsterdam bij de Landwacht en waren nu een paar dagen met verlof thuis, waarvan zij gebruik hebben gemaakt om onderduikers te laten halen. Zij wisten, dat er verschillende jongens in de buurt zaten en hebben de Groene er op af gestuurd en drie werden het slachtoffer. Ook kwamen ze bij opa Zuurbier om Tom Wittenberg te halen, maar deze zag ze bijtijds aankomen en vluchtte naar m 'n pleegvader. Daar moesten de bandieten niet zijn, want ze keerden terug en zoodoende was het gevaar geweken, doch dat de heele Groenedijk, die stijfvol met duikers zit, in angst zat, laat zich be grijpen. De Bipsen zullen hun straf ook hiervoor niet ontgaan. Nu eens een lekker verhaaltje. M'n pleegvader en opa hebben de heele dag aan het varken gewerkt en ligt nu in groote en kleine stukken in kuipen, pannen en weckflesschen en toen ik 's middags het eten ging ha len, lag er voor ons ieder een kanjer van een carbo- nade bij, die verrekt lekker was. Wat hebben we het toch goed en we zijn er dankbaar voor". Iets later worden er nog door twee slagers 12 schapen geslacht met toestemming van opa. Opa koopt daar van op 16 november 2 pond vet en krijgt 13 pond vet schapenvlees als huur van de boet. Op maandag 20 november staan er 5 fietsen in een der boeten op 't land. Opa laat niets na voor de goede zaak en is voor niets en niemand bang. "Op 8 december waren Opa en ik op de dorsch zak ken met meel over te storten, toen ik de buitendeur hoorde gaan en ik de trap op vloog. Ongeveer 5 mi nuten hierna hoorde ik beneden 2 mannen met opa praten en kon ik uit 't gesprek opmaken, dat het con troleurs waren, die huiszoeking kwamen verrichten. Ik hoorde, dat opa de kelder openmaakte en één van de mannen er in sprong. Opoe werd geroepen en moest de linnenkast openmaken, want aldus opa, de heeren moesten zien, of er tusschen de kleeren soms boter verscholen was. We zaten met spanning te wachten, of ze 't ook in hun hoofd kregen om boven te komen wat zeer ernsige gevolgen zou kunnen hebben. Een poosje hoorde ik hun op de dorsch en zag de kui pen met varkensvleesch al verloren. Nu konden ze 2 kanten op, naar boven en terug en het geluk was met ons, want de mannen nemen de beste weg, die ze ooit konden nemen n. I. de deur naar de koegang. We hoorden hun nog een heele tijd met opa spreken, maar het was een heele opluchting, toen ze de Boterweg weer opzochten. Toen ik opa nadien sprak, vertelde hij mij het geval. De controleurs waren op zoek naar een clandestiene slager, die 15 schapen ge slacht had en him spoor leidde hier naar toe, dat ook niet slecht bekeken was. Zij zochten eerst naar boter, doch dit was slechts pro forma. Enfin, ze zochten en vonden de kuipen met vleesch, doch wat erger was, dat er in de boet 2 varkenskoppen hingen, die de be wuste slager of z'n helper had laten hangen en de mannen, die zelfs hoofdcontroleurs bleken te zijn, hier succes hadden, maar en nu komt 't, of je nu hoofdcontroleur bent of niet, het is begrijpelijk, dat 't eigen belang voor gaat en wist opa 't op een ac- coordje te gooien en beloofde beiden een ham, die hij voor hun zou rooken en tevens sneden zij nog een paar stukken van de koppen af en de handel was ge daan. Geen proces verbaal, geen slager in 't concen tratiekamp, maar de hoofdcontroleurs gelukkig met een ham en spek en opa en de slager gelukkig over de bevredigende afloop en inmiddels heeft de bewuste

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 26