vaarlijke reis en om half 7 kwam de wagen voor. Toen ging het gebeuren. Na afscheid te hebben genomen, klommen wij in de wagen. Op de bodem lag een laagje stroo en languit met onze hoofden onder de zitbank lagen wij pal naast elkaar gelijk sar dientjes in 't blik. Daarna werd onze bagage ingeladen en werden wij bedekt met een oud vloerkleed. Daar overheen werden bossen riet gelegd en van drie menschen, die vluchtten voor het noodlot, was geen spoor meer te zien De reis van ongeveer 7 km was niet geheel comfortabel, maar ze kwamen heelhuids aan en werden gehuisvest op het zolderkamer tje. Bob meldt in zijn dagboek: "Moed en durf, ja zelfs haast doodsverachting, toonde m 'n pleegvader door een reis van 7 km met een dergelijke gevaarlijke last te ondernemen". Op 12 augustus horen ze het verhaal, dat een dochter van Klaas van Langen uit Oude Niedorp had verteld: "Dat bij Klaas Vader op de Groenedijk Joden waren en zij wist zelfs ook te vertellen, dat ze al eens weg geweest waren Op 31 augustus 's ochtends om 6 uur was er al visite. "Een stelle tje Moffen kwam paarden, wagens en fietsen vorderen. Opa stond hun te woord en zei hun, dat hij niet fietste, dus geen fiets bezat, geen paard en wagen bezat, dus dropen de mannen af, nadat ze eerst nog een stelletje peren gestolen hadden. Opa had niets z'n fiets stond op de dorsch en z'n paard en wagen waren geluk kig toevallig aan de Groenedijk". Op 9 september heeft Klaas Vader: opzienbarend nieuws: "Freek en Piet van Leyen zijn hem ook gesmeerd. Bips en Baps, de heer- schers van de Waard begon 't ook te heet onder hun voeten te worden en zijn op de vlucht, 't Is om je rot te lachen Als er vluchtelingen uit Den Helder op 22 september langs ko men worden ze ondergebracht in een boet, de volgende dag ver trekken ze weer. Op 9 october werd er een harde knal gehoord. Oom Piet die juist hier was, ging kijken, wat er aan de hand was. Hoogst waar schijnlijk was het een tijdbom, die bij de spoorlijn lag, die ont ploft was bij onze naaste buurman Wagenaar. "De telefoondraden waren gebroken, doch anders was er geen schade aangericht, maar het is er voor ons hier niet veiliger op geworden, daar de Groene hiervoor zeer zeker repressaillemaatregelen zal nemen. Gisteren is een dergelijke bom in St Pancras ontploft met 't ge volg, dat één huis door de misdadigers in brand gestoken werd en een ander door handgranaten gedeeltelijk vernield. De buren 23, waren hier dan ook al bezig het huisraad naar bui ten te sleepen om, wanneer het noodlot hun treffen zou, nog iets te kunnen redden. Hopelijk laat men hun en ons met rust, want dan is ons lot niet te overzien Wie weet hebben de moffen zelf die bom neergelegd om een reden te hebben om de bevol king te pesten, want de rails zijn niet meer van be lang, daar er geen trein meer rijdt en de onder- grondsche strijders zijn zich hiervan zeker bewust, zoodat die vast niet de schuldigen zijn". Op donderdag 12 october namen de Duitsers hun represaillemaatregelen. "Het was ongeveer half 11, toen ik de aardappelen naar beneden bracht en opoe mij zenuwachtig zei, dat de moffen bij Henk Wagenaar waren. Daar deze hier nog geen 100 me ter vandaan woont, schrok ik me dood en vloog naar boven, klom op de tafel, maar zag niets. Klaver en opa stonden op de spoordijk te kijken, zoodat ik direct begreep, dat er wat aan de hand was, doch ook begreep ik, dat het niet bij Wagenaar was. Even later kwam opa bij ons boven en vertelde ons, dat er 4 hxnzen in brand gestoken zouden worden en de namen der eigenaren bekend waren, maar wij gelukkig niet tot de slachtoffers behoorden. Het duurde niet lang of de boerenplaats van een der buren stond in lichter laaien en een uur daarna stonden 4 huizen, allen hier vlakbij, in vlammen gehuld. Het ging ons koud en warm door en waren er de heele dag zenuwachtig van en toen wij 's avonds beneden waren, natuurlijk niet eerder voordat we zeker wisten, dat alles veilig was, ver telde opa ons nog, dat in de Schermer een boer en 2 onderduikers, die bij hem in huis waren, doodge schoten waren en z'n eigen zoon doodgeslagen was en z'n boerderij verbrand. Zoo wreekt de mof zich op onze weerlooze landgenooten. Ik zal er niets meer van schrijven, want wat ik en allen denken is niet te beschrijven, doch diep medelijden heb ik met de menschen, die het slachtoffer zijn geworden van deze gruweldaden". De 4 huizen die in brand zijn gestoken waren: Stationsweg 67 en 84, Westerweg 7 en Westdijk 18. Op 13 october komen er Duitse soldaten. "Het was ongeveer kwart voor 2 en ik zat tabak te snijden, toen ik buiten rauwe stemmen hoorde, die de Duitsche taal vertolkten. In één zwaai stond ik op de tafel en zag nog juist een Duitsche soldaat met z'n geweer op de rug naar achteren loopen. Ik schrok me dood en maakte pa direct wakker, die z'n middagdutje deed en m'n eerste gedachte en zo doende m'n eerste gezegde was: "Ze komen de boel in brand steken. Er zijn moffen Er moest snel ge handeld worden en pa, moe en ik gingen direct naar de dorsch en zouden bij eventueel gevaar ge woon als visite op 't staltje gaan zitten. Of ze aan onze doodsbleeke gezichten niets ontdekt hadden,

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 25