gedaan, die hij niet onder stoelen of banken stak, doch vond, dat ze geen Mof van de 1 tot 80 jaar moesten laten leven. Kortom, er was een hevig meeningsverschil, waarbij zij elkander hun stand punten met rooie koppen meedeelden. Voor ons staat echter vast, dat Elly absoluut een N.S.B.-er is. We moeten voor haar oppas sen en niet teveel zeggen". N.B. Elly blijkt wel te vertrouwen te zijn en biedt zelfs een on- derduikplek aan in haar huis. Op 15 januari wordt door Gert Thames aan Piet Klingeier ge vraagd "of Klaas en Brecht soms verdacht volk in huis hadden. Piet Klingeier zeide hem, dat hij van niets wist, een paar maal per week melk kwam halen en nog nooit iets gezien of gehoord had. Op de vraag, hoe hij hier zoo bij kwam, zei hij dat 2 gevaar lijke personen uit de Waard een brief zonder onderteekening en in blokletters geschreven, ontvangen hadden waarin stond, dat bij Klaas Vader waarschijnlijk verdacht volk aanwezig was, hetzij een man of een vrouw. Gert had deze brief zelf in handen gehad en gelezen en verzocht Piet Klingeier hen te willen waarschuwen, daar het hem zeer zou begrooten wanneer ze zouden worden ge grepen. Ook hij kon het zich niet voorstellen, dat hij, aldus Gert, zeer veel op de bouw was en nog nooit iets verdachts gezien had. Hoe ik schrok van dit relaas, is niet te beschrijven. De twee ge vaarlijke personen konden niet anders zijn dan Freek en Piet van Leyen. De uiterst gevaarlijke individuen weten wat hier gaande is. De consternatie in huis was groot. De Bipsen hadden bericht gehad, dat er waarschijnlijk wat loos was. En Gert zelf? Was die te vertrouwen? We twijfelden er aan. Haast iedere dag met hun aan 't werk en iedere morgen en middag gingen ze met hem mee naar huis om koffie te drinken. Wat zouden de mannen in hun schild voeren? Hadden zij een schim van ons gezien en Gert er op afgestuurd om polshoogte te nemen of was Gert de man, die het goed met ons voor had? Wij tastten in het duister. Wij allen waren zenuwachtig en bespraken de voorzorgsmaatregelen, die wij nemen moesten, waarvan wel de voornaamste was, dat wij vanaf maandag niet meer in huis gingen slapen, doch in het stroo in de boet bij de koeien. Met een beangst hart en bang voor verraad gingen wij naar bed". Op 17 januari als Gert Thames op het land aan 't werk is gaat Klaas Vader naar hem toe om een praatje te maken. "Al spoe dig begon Gert over het bewus te geval en zei, dat de Van Leyens hem een brief hadden laten lezen, die anoniem en in blokletters geschreven was en in Oude Niedorp gepost was. Er zou zich bij Klaas Vader waar schijnlijk een Jood of Jodin be vinden. De baas zei, hoe ze dit in hun hoofd konden halen, daar hij toch niemand kon heb- 2 Bregje IJven, 4 Jan Vader, 5 ben met een zieke vrouw. Het gesprek werd hierna naar een andere richting gevoerd en wel of Gert met de Van Leyens sympathiseerde. Hij zeide, dat hij ontzettend veel voordeel van hun had, o.a. steeds hun paard gebruiken mocht, dat zij hem hielpen, wanneer hij wilde en iedere dag koevoer kreeg. Doch dat hij hun voor de rest links liet liggen. De vriendschap, die tusschen hun en hem bestond, was slechts om er voordeel uit te halen en verder niets. Onze conclusie, welke wij uit deze verklaring moch ten trekken was, dat hij dus geheel te goeder trouw handelde en dus niet als strooman voor de N.S.B- ers fungeerde". Op 21 januari komt dokter Noorlander op visite en kwam met de volgende waarschuwing: "Indien zich hier Joden zouden bevinden, adviseer de hij m'npleegouders deze zoo spoedig mogelijk zien uit huis te krijgen. De (ondergrondse) had hem namelijk verzocht hun te waarschuwen, dat ze eerstdaags huiszoeking kwamen doen. Vaarwel ons greintje hoop, dat alles met een sisser zou afloopen. De (politie), de heer ...(Bleyendaal) hadz'n ver trouwensman D... (dokter Noorlander) verzocht ons te waarschuwen. De consternatie, die toen ontstond, was groot. Er moest raad geschaft worden. Direct ging m'n pleegvader naar (opa) om te vragen, of hij ons tijdelijk wou opnemen. Intusschen haalde ik al m'n brieven, bescheiden, foto's enz. voor de dag en begroef die in de bouw. Verder zocht ik alle benoodigdheden bij elkaar, die wij bij eventueel vertrek moesten meenemen. Daarna ben ik op de uitkijk gaan staan om bij eventueel onraad direct te waarschuwen. De stemming in huis was natuurlijk erg zenuwachtig. Vooral moe was erg nerveus. Na Klaas Vader, 9 Maartje Kont, 11= Aaltje Smit en 13 Piet Vader

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 23