Qs 19. het verstandig je niet van de wijs te laten bren gen. De verhalen in cursief komen uit het Dagboek van Bob Trijbetz. Om te zorgen, dat bij het ont dekken van zijn dagboek zijn helpers niet verra den worden, heeft hij de meeste namen niet in gevuld! De verhalen 10 september 1942. Op het tarweveld naast het erf van Klaas Vader staat tarwe op de schoof. "Dit tarweveld behoort aan een welgestelden gierigen boer, die z'n edele graankorrels leveren moet aan de Duitsche Wehrmacht. Daar die Wehrmacht van ons reeds zooveel heeft wegge pikt, die boer meer geld heeft als wij en wij lang niet uitkomen met ons broodrantsoen, trokken de baas, Piet en ik zonder eenige gewetenswroeging, onze stoute schoenen aan en liepen op onze klompen naar het veld, gewapend met 2 jute zakken en een pannetje. Nu was het onze tijd om te vor deren. We eigenden ons, om niet te spreken van stelen, verschillen de aren toe, die we leegwreven en weer keurig op z'n plaats zetten. Na een half uurtje keerden wij weer huiswaarts, na een aardige hoeveelheid aanstaand brood te hebben verworven Klaas Vader slacht soms zelf clandestien zoals op 21 november 1942. "De baas had voor mijn rekening samen met een kennis een schaap op de kop getikt en ging dat om 6 uur slachten. Het was jammer voor het beest, maar gelukkig voor ons. Ongeveer 65 pond vleesch en 15 pond vet voor 89,=. Dit was een spotkoopje, daar schapenvet op het oogenblik f18, per pond kost". Op 12 december 1942 vraag Cees Danenberg (de Pruis) of Klaas Vader een schaap voor hem wil slachten. Op 6 januari is zoon Piet naar Amsterdam gegaan om te informe ren hoe het met de vader en moeder van Bob gaat. De vader van Bob vertelt dan over het bezoek van de Zwarte Politie. "Om precies 12 uur 's nachts werd er gebeld en tante Fie deed open. De politiemannen kwamen naar boven en kwamen hun ha len, maar tante Fie zei hun, dat haar man met een maagbloeding op bed lag en toonde hun een doktersattest. Alhoewel zij daar geen rekening mee mochten hou den, wilden zij een uitzondering maken en vroegen haar of zij hem verzorgen moest. Het was natuur lijk "ja" en met eenige doozen cigaretten in plaats van met de familie, gingen de mannen weer naar beneden. Toevallig waren dit een stel goeie kerels en dankzij tante Fie zitten zij nu nog in de Krammerstraat Het marchanderen zoals hier boven beschreven is, komt in de volgende verhalen nog verschillende malen voor. Op 15 januari 1943 moet Klaas Vader met een monster hooi naar de hooileveringsplaats. Klaas had blijkbaar niet het beste hooi kunnen vinden, want het werd - gelukkig - afgekeurd. Op 10 februari moet Klaas Vader naar Alkmaar. hUyS/ Veen huizen "Hij moest voor de rechtbank ver schijnen, daar hij z'n boet vorig jaar verhuurd had voor clandes tien slachten. Vol spanning wachtten wij op z'n terugkomst, want zooiets kan veel geld kosten, maar hij had geluk. Vrijspraak. Dankzij de twee andere verdach ten, die hem ter wille waren en het zoo maakten, dat hij er niet vanaf wist, wat hij verklaard had, kreeg hij geen boete. De slachter zelf was er slechter aan toe, want deze kreeg een half jaar en de vervoerder van de toet 2 maan den. Ze zijn echter in hooger be roep gegaan in de hoop dat de oorlog inmiddels afgeloopen zal zijn. Zij hebben groot gelijk, want ze maken daarvoor een zeer groote kans Op 13 februari 1943 leent Klaas Vader 100,- aan Bob. "Daar ik door andere om geldige of niet geldi ge redenen finaal in de steek gelaten word, was ik wel genoodzaakt, om van deze gelegenheid gebruik te maken, alhoewel ik het vreeselijk vervelend vond. Iemand, die toch al zooveel opoffert ter mijner wil le, laat mij ook nu, dat anderen mij verwaarloozen, niet in de steek. Hoe ik alles moet vergoeden na den oorlog, is mij een volkomen raadsel. Nooit is het goed te maken, hoe ik ook m 'n best zal doen Op 17 februari komen de problemen met de vader en moeder van Bob ter sprake. "Diep getroffen door de berichten, die de heer mij meedeelde, spraken wij hier, toen m'n bezoeker weer vertrokken was, nog over de ellende, die er om Amsterdam heerschte en meer dan anders was ik er van overtuigd, dat ik pa en moe den 13den juli voor het laatst gezien had, maar m'n pleegouders zouden het ook verschrikkelijk vinden, wanneer ik na den oorlog alleen zou blijven en we hebben er ernstig over gespro ken of de mogelijkheid er was, om ze hierheen te halen. Het zou ont zettend druk worden, de vrijheid van de familie in hun eigen huis, zou weg zijn, het gevaar zou groot- er, ja veel grooter worden, kortom het was haast ondoenlijk, maar ze zouden er een nacht over slapen en de volgende morgen uitslag geven. Zij hebben er een nacht over gesla pen, maar ik heb er een nacht van wakker gelegen vanwege het groote gevaar, waaraan pa en moe Broekhorn Op Groenedijk 7 woonde Klaas Vader, de zoon van Jan

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 21