DE FAMILIE VADER VAN ONSCHATBARE WAARDE VOOR ONDERDUIKERS Op 5 mei 2020 zal het 75 jaar geleden zijn dat de Tweede Wereld Oorlog voor Nederland beëindigd werd. Voor de gehe le bevolking was dat een geweldige opluchting en zeker voor onderduikers, maar ook voor degenen die de onderduikers onderdak hadden verschaft. In dit verhaal wil ik de nadruk leggen op de mensen die de onderduikers hebben gehuisvest. Dit verhaal gaat over de familie Vader. De belangrijkste per sonen zijn: Jan Vader; hij woont op Boterweg A 15 (Westerweg 10). De boerderij stond in Beveland en was te bereiken door vanaf de Boterweg over de spoorlijn te gaan. Het lag ten zuiden van het station. Jan (opa, 1868) is getrouwd met Aaltje Smit (opoe, 1870). Zijn zoon Klaas (baas, pleegvader, 1895) woont aan de Groenedijk 7 en is getrouwd met Bregje IJven (1895). Klaas en Bregje hebben nog 2 kinderen thuis als de onderduiker komt. Wijnie (23 jaar) en Piet (21 jaar). Alie is getrouwd met Dik de Wit en woont in Dirkshorn. De Groenedijk, toen nog een grasdijk, is alleen te berijden door eerst een aantal hekken te openen en daarna weer te sluiten! Zoon Piet (oom Piet, 1907) woont aan de Rustenburgerweg vlak bij de Middenweg en is getrouwd met Maartje Kout (1913). Piet is eierenhandelaar. De onderduiker is Bob Trijbetz (1918). Zijn vader en moeder zijn: Louis Trijbetz (1881) en Selma Jakob (1876). Zij woonden in Alkmaar, maar moesten begin maart 1942 verplicht naar Amsterdam verhuizen vanwege hun Joods zijn! Begin juli 1942 doen in Amsterdam geruchten de ronde, dat alle Joden vanaf 14 t/m 55 jaar naar Polen getranspor teerd zullen worden. Bob Trijbetz besluit op 13 juli te gaan onderdui ken en vertrekt op de fiets naar Zaandam. Daar brengt hij de nacht door in een fabriek en voordat de werklieden de volgende ochtend ko men, moet hij uit de fa briek zijn. Hij wordt dan gebracht bij de grootou ders van zijn helper. Op dinsdagmiddag 14 juli 1942 wordt op de markt van Purmerend aan Klaas Vader gevraagd of hij plaats heeft voor een onderduiker. Dit wordt door hem bevestigend beantwoord. De fa milie Trijbetz is bij de familie Vader bekend. Als Bob 's middags hoort dat er een onderduikadres is gevonden gaat hij met zijn hel per op weg. Waar hij zich moet melden aan de Rustenburgerweg bij Piet Vader, 's Avonds wordt Bob door oom Piet Vader aan de Wat een belangrijke eigenschap van de familie Vader is, dat ze niet bang zijn en hun woordje, als het moet, klaar hebben. In het volgende stuk "De verha len" worden daar een aantal gevallen van beschre ven. Vooral aan het eind van 1944 en begin 1945 is Groenedijk afgele verd. Hij wordt daar als hun zoon in huis opgenomen. Bob heeft wel een aantal proble- ElSfPW men- Er moet worden gezorgd voor eten en daar heeft hij bonnen M ",li™ voor nodig. Hij moet kostgeld betalen, ter wijl hij zelf niets ver dient. Hij wil graag geïnformeerd worden en daarvoor wordt er een abonnement genomen op de Alkmaarsche Courant en aanvankelijk hebben ze een radio, die later wordt ingeleverd. Voor alle be woners is het belangrijk dat de onderduiker niet ge zien wordt, want wie is er te vertrouwen? Hiervoor moeten zowel de onderduiker als de andere huisge noten zorgen, dat er in de gaten gehouden wordt wie er komt. Ook belangrijk is dat het karakter van de onderduiker niet teveel afwijkt van zijn huisgenoten. Dit gaat allemaal goed, maar als zijn ouders op 20 februari 1943 ook onderduiken bij de familie Vader, blijkt de vader niet goed overweg te kunnen met het beveiligen van iedereen. Hij ziet veel mensen niet aankomen tot grote ergernis van zijn zoon, maar de familie Vader is ook niet van hem gecharmeerd. Toch weten ze de onderlinge proble men zodanig op te lossen, dat het han teerbaar blijft. Groot probleem is dat niet bekend is wanneer de oorlog voorbij zal zijn. Steeds wordt er ge hoopt dat dat heel snel zal zijn, maar het duurt zo lang. Voor de onderdui kers is het natuur lijk ook belangrijk dat ze niet ziek wor den, want is de dok ter wel te vertrou wen? Ab Klomp

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 20