£a Daarnaast heeft de zwaan een dubbelzinnige betekenis. Die mooie vleugels van de zwaan dienen tot niets. Ze vliegen slechts even boven de grond Op deze manier lijken zwanen op huichelaars. Deze lijken rechtschapen mensen, maar inner lijk zijn ze laag. De zwaan kan zowel eerlijk heid, oprechtheid als huichelarij aanduiden. Zo kan een wapenschild met een zwaan 5 verschillende betekenissen hebben. Het schild kan de namen verklanken van ste den. Het voormalige Zuid-Hollandse ge meente Zwammerdam heeft een schild waar op een zwaan staat, die op een burcht troont. De burcht staat op een dam. De Brugse adellijke familie Lanchals heeft een blazoen waarop verschillende langhalzige zwanen staan. Op het graf van Pieter Lanchals is dit wapenschild in de Brugse Onze-Lieve-Vrouwkerk nog te bewonderen. De zwaan in een wapen kon zo iemands stand aangeven. Verder verwijst een zwaan in het wapen naar de cultus van de muzen. In het rijk van de muziek genieten zwanen een gunstige faam. Minnezangers die het tot ridder brengen, be horen een zwaan in hun wapen te hebben. De zwaan in een wapen duidt op een legend arische afkomst. Heel wat middeleeuwse ede len benadrukken met een zwaan in hun wapen op de al dan niet vermeende afstamming van de zwaanridder. Tenslotte kan een zwaan in een wapen een overwinning op de natuur betekenen. Zo heeft de polder de Zijpe het wapen met een zwaan. Het ingepolderde land is immers overwonnen op het water. De zwaan is ook het symbool van de Lutherse kerk in Nederland. We kunnen de zwaan als windwijzer zien op Lutherse kerken, in timpa nen, gebrandschilderde ramen, op orgels, kan sels en lezenaars, doopbogen en doopvonten, avondmaalzilver, voorzitterhamers, troffels voor de eerste steenleggingen, zegels, stem pels, sloten, penningen en prenten. De eerste Lutherse kerk met het zwanen- symbool is de Ronde Lutherse kerk in Amsterdam, die in 1671 is gebouwd. In de Lutherse kerk in Alkmaar staat op een uit 1754 daterende orgel in rococo snijwerk een zwaan als symbool. De oorsprong van deze symboliek ligt in de oude legende van de Tsjechische hervormer Johannes Hus. Hus is de voorloper van de la tere Reformatie, die door het concilie van Constanz in 1415 ter dood is veroordeeld. Toen hij op de brandstapel stond zou hij ge zegd hebben "Thans braadt gij een gans, Op dit schilderij van Jheronimus Bosch, Bruiloft in Kanaan, zien we in een de tail linksboven het opdienen van pronkgerechten waaronder de kop van een everzwijn en een zwaan. De zwaan op het orgel in de Lutherse kerk in Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 18