DE FROMAGERIE IN MIDDENWAARD (Vefamaqerie Waarom een gesprek met Willem Dings? Dat is de vraag. Het antwoord hierop is als volgt. De laatste verbouwing van Middenwaard is achter de rug, de nieuwe winkels zijn verbouwd en ingericht. Maar in het oudste deel van Middenwaard bevindt zich De Fromagerie. Een van de weinige winkels die hier vanaf de begintijd gevestigd is. Jullie zijn een van de langstzittende win kels in Middenwaard. Vanaf wanneer? De langstzittende van de zelfstandigen, en de eerste generatie. Vanaf 5 september 1975, toen openden we onze winkel. In dit deel van Middenwaard vestigden zich toen 40 winkels. Het was gebouwd in een U-vorm. In het begin zat er een MIRO, tegenwoordig Albert Heyn. De andere langstzittenden zijn, Etos van Komen, juwelier Schouten en de slager Groenendaal. Die zijn ondertussen al aan de tweede en derde generatie bezig. In De Fromagerie ook, want mijn dochter is mede-eigenaar. Ik werk enkel nog een paar dagen. Ik doe dus wel een stapje terug. daardoor wisselden de mensen die erin kwamen, en veranderden de contacten. Een duidelijk verschil met de begintijd. Dat is gewoon niet meer. Met wie had je in de begintijd te maken? Hoe ontwikkelde Middenwaard zich? Je had te maken met een ontwikkelings maatschappij, Brederode. Je huurde het pand van hen. Het is bijna niet meer voor te stellen, hoe Middenwaard er in het be gin uitzag. Er zijn nogal wat verbouwingen geweest. Bijna elke 5 jaar kwam er een nieuw deel bijHet eerste wat er bij kwam, was o.a. Sanders Meubelstad en De Hema. Aan de buitenkant had je toen de biblio theek, de bowling en nog een squashcen- trum. Had je last van de verbouwingen wat be treft je inkomsten? Je hebt ook je huur af te dragen. Ja, dat zijn meestal van die tijdelijke oorza ken. Dat calculeer je in. Het gaat erom dat het winkelcentrum beter wordt, waardoor je meer klanten uit een grotere regio aan trekt. We zitten wat dat betreft dicht bij Alkmaar, en Alkmaar blijft een trekker, heeft ook een historisch centrum. Alkmaar trekt meer toeristen. Die komen niet zo snel naar Heerhugowaard, tenzij het in de zomer minder weer is. Ook als het een lan gere periode warm weer is, dan komen de mensen wel hierheen. Het is tenslotte een schitterend centrum, waar je alles hebt. Op dit moment trekt de horeca aan de buiten kant veel publiek. Dat is al een stuk verbe terd. Wat weet je nog van de begintijd? Er was veel saamhorigheid in die begintijd. Iedereen was tegelijk begonnen en onderling was er veel contact. We kwamen dezelfde pro blemen tegen. Iedereen was ook bezig met het inrichten van zijn win kel. We leenden van el kaar eventueel de ge reedschappen, we hiel pen elkaar. Op zaterdag avond zaten we vaak bij elkaar om nog wat na te borrelen, en een hapje te eten. Ik zorgde dan voor wat kaas, nootjes. Een hech te groep. In het begin waren er ook wat meer kleine zelfstandigen. Van lieverlee kwamen er grootwinkelbedrijven, Tekst: Gemma Groot Foto 's aangeleverd door De Fromagerie en Gemma Groot Willen Dings in de be ginjaren

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 13