van was dat het water van de Waard steeg en de om ringende landen, waaronder die van Veenhuizen, ern stige wateroverlast kregen. Aan de graaf werd drin gend verzocht om de sluizen weer te mogen openen, die in de jaren daarop weer werden gesloten. Pas in 1458 ontstond een afdoend afwateringskanaal voor het water van de Waard. De Wijzend (of Wisene), een afwateringssloot vanaf Veenhuizen in noordelij ke richting naar Aartswoud, werd uitgediept. De Wijzend kreeg toen de huidige naam de Langereis (Beenakker, 1988). In die tijd is ook de Korte Langereis gegraven vanaf de Langereis naar het Berkmeer en eveneens de Oude Wetering. Deze laat ste was een afwateringssloot vanaf de Waard in oos telijke richting dwars door Veenhuizen naar de Langereis. De Oude Wetering kon niet noordelijker gegraven worden omdat ten noorden ervan het hoger gelegen Kerk Bos van Veenhuizen lag. Pas in 1539 vroeg de heer van Veenhuizen toestemming voor het graven van een afwateringssloot op de grens van Veenhuizen met Oude Niedorp. Men slaagde erin om een kanaal te graven door het Kerk Bos, waardoor de huidige Wester Langereis ontstond. In hetzelfde jaar werd een dijk rondom aangelegd, waardoor de waterover last van de Waard voor Veenhuizen definitief tot het verleden ging behoren. Bronnen Kermis De Noord. De kermis staat er elk jaar weer met zweef, snoepkraam en oliebollen kinderen kunnen haast niet wachten om hun geld te laten rollen De euro's branden in hun zakken maar zijn er net zo snel weer uit want wil je zweven of gaan botsen kost het nu een flinke duit Ik denk dan aan mijn kindertijd hoe spannend ik het vond als ik met een hand vol dubbeltjes voor de schommelschuitjes stond Of moest kiezen bij de snoepkraam: een wijnbal of een stok kaneel, twee stuivers voor een spekkie was toen best wel veel De zweef van de familie Braak draaide dagen in het rond daar ging ik zéker altijd in omdat ik dat het leukste vond De dubbeltjes zijn nu euro's en de schommelschuit die komt niet meer maar nog altijd is de kermis feest voor jong en oud, steeds weer Nu staat mijn kleinkind stralend naast me te kiezen bij één van de kramen: "Oma, ik koop een grote stok kaneel die delen we dan samen ©Nel Zuurbier Beenakker, J., 1988. Van Rentersluze tot strijkmolen. De waters taatsgeschiedenis en landschapsontwikkeling van de Schager- en Niedorperkoggen tot 1653. Belonje, J, 1929. De Heer-Hugowaard, 1629-1929. Gottschalk, M.K., (1971). Stormvloeden en rivieroverstromingen in Nederland, dl. I. Numan, K.C., 2015. De Schagerdam en de abdij van Egmond. Een oorkonde uit 1250 opnieuw gelezen. Uitgave van de vrien den van de Hondsbossche. Heerhugowaard. Mieris, F. van, 1755. Groot charterboek der Graaven van Holland, van Zeeland en Heeren van Vriesland, dl. II, p. 581. Caerte ende beschryvinghe van de Groote Zuyderwaert ende wa- eteren daerin ende aengheleeghen. Baert Claesz, 1626. Reg. Archief Alkmaar. Kaart van 'Den Veenhuiser Waert', 1627. Deel kaart van Universiteitsbibl. Leiden, collectie Bodel Nijenhuis. Caerte vande Heer-Huygen-Waert. Anthonis Metius, 1631. Reg. Archief Alkmaar. Kaart van Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West Friesland, Jan Jansz Dou, 1682. Uitgave 1745. Heruitgave 1970 bij Uitgeversmaatschappij Canaletto, Alphen aan den Rijn.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 12