^■nrnrnm oosten ervan werd ontgonnen. Dit verklaart waarom er in de oude verkaveling van Veenhuizen geen veenont- ginningsas is aan te wijzen en er geen lintbebouwing is ontstaan, zoals we dat wel zien bij de omliggende dor pen. Het is niet uitgesloten dat er een kerk heeft ge staan als voorganger van die van Veenhuizen. Bij het teloorgaan van de Werflanden in de golven van de Waard rond 1400 konden de bewoners zich nergens an ders vestigen dan op hun eigen weilanden in Veenhuizen. Op de kaart van Veenhuizen uit 1627 en 1631 zien we dan ook verspreide bebouwing van boer derijen over het gehele gebied. Er is rond de kerk geen bewoningskern ontstaan. Oude wegen en dijken Vanaf het ontstaan van Veenhuizen zal het vervoer in dit gebied over het water zijn gegaan. De enige weg die er aanvankelijk lag was de oude Maydijk, een land verbinding over Veenhuizen tussen de kerk van Oude Niedorp en de Lage Hoek naar Opmeer. Ten oosten er van werd een kerkje gebouwd dat uit 1300 dateert. Een voorganger daarvan is bij archeologisch onderzoek niet gevonden. Pas in 1539 werd Veenhuizen voorzien van een omloopdijk (Groenedijk- Veenhuizerkade-Dijkweg-A.C. de Graafweg). Dit wijst erop dat het centrum van het gebied lang geen wateroverlast heeft gekend. Langs de noord-zuid lopende Vijver-tochtsloot en in het verlengde ervan de sloot Tweede-Perk, heeft mogelijk een dijk gelegen als bescherming van Veenhuizen aan de westzijde tegen het wa ter van de Veenhuizerwaard. De vele meer tjes die langs deze sloot lagen werden Braeckjes genoemd. Op de oude topografi sche kaart van Veenhuizen zien we dat het oorspronkelijke kavelpatroon ten westen van de hier genoemde sloten sterk is ver stoord, terwijl het kavelpatroon oostelijk daarvan nog herkenbaar is. Dit wijst op veelvuldige overstromingen van het weste lijk deel van Veenhuizen. Stormen zullen hiervan de oorzaak zijn, maar ook doordat de sluizen in de Huigendijk op bevel van de graaf gedicht moesten worden om een doorbreken van deze dijk te voorkomen. Het gevolg hier- La neer eis. Maydijk Grucnedijk Het donkergekleurde vlak vormt de hoge zandrug (of kreek rug) in West-Friesland. Daarop liggen veel middeleeuwse dorpen otndat deze hoge gronden uitstekend geschikt waren voor bewoning. Een uitloper daarvan liep vanaf Oude Niedorp in westelijke en zuidelijke richting door Heerhugowaard (de werflanden). Veenhuizen vóór de inpoldering van de Waard in 1631. De Oude Wetering loopt vanaf de Langereis naar een punt ten zuiden van het Kerk Bos dat vee! hoger lag. Deze sloot stond in open verbinding met het water van de Waard voordat in 1539 de Groenedijk werd aange legd. larsingerhorn |Micum- Niedor 'ude Nit*<lo Oud karspel Noord-Scttórwóude li Zuid-Scharwöudc Heer Hugo jWuurd Broek .Oude Weterin: Vijver tochtsloot Korte U De Waard Berkmeer

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2019 | | pagina 11