ESTAFETTE 10 BEVRIJDINGSVUUR IN HEERHUGOWAARD 5 MEI HERDENKING Bevrijdingsvuur-estafetteloop!! Je kunt zo verrast wor den door gebeurtenissen in Heerhugowaard. Gebeurtenissen waar je nog niet eerder van gehoord had. Hoewel het waarschijnlijk wel in de krant heeft ge staan, zo vlak voor 5 mei. Dan zijn er mensen die je wijzen op het Bevrijdingsvuur en die daar een heel verhaal over hebben. In dit geval zijn het Co Zut en Jos Rutte. Bevlogen mensen die bij mij hun verhaal over het Bevrijdingsvuur uit Wageningen kwamen vertellen. Waar komt het vandaan, het Bevrijdingsvuur? Het bevrijdingsvuur wordt opgehaald in Wageningen, op de site van www.bevrijdingsvuur.nl staat hierover de volgende informatie: In Nederland herdenken we op 4 mei de militaire en burger slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog en latere missies van Nederlands militairen. Het is belangrijk om stil te staan bij het leed dat de Tweede Wereldoorlog heeft veroorzaakt. In Wageningen, de Stad der Bevrijding, markeert de Bevrijdingsvuurceremonie de overgang van herdenken op 4 mei naar de viering van de bevrijding op 5 mei. Deze cere monie vindt al plaats vanaf 1948. Precies om middernacht wordt het Bevrijdingsvuur op het 5 Mei plein ontstoken, bij "Hotel de Wereld", waar de overgave van de Duitsers werd overeengekomen. Het vuur wordt door een krasse veteraan uit het Engelse leger in een militair voertuig naar het plein gebracht. De toortsen worden daar aangestoken en dat is de start van de Nationale Bevrijdingsvuurestafette: lopersgroe- pen vanuit vele gemeenten ontvangen het Bevrijdingsvuur en brengen dat in estafette elk naar hun eigen gemeente, zo- NATIONALE BEVRIJDINGSVUUR 1 Q dat 5 mei daar op gepaste wijze, met het Bevrijdingsvuur, gevierd kan worden. Dit vuur werd tot 1962 elk jaar vanuit Normandië naar Wageningen gebracht. In 1963 liet de Gemeente Wageningen speci aal een brander installeren in een ketelhok van het Gemeentelijke Gas- en Water leidingbedrijf. Op deze manier zou het Bevrijdingsvuur eeuwig kunnen blijven branden en in de nacht van 4 mei kunnen worden ontstoken op het 5 Mei Plein. Waarom vuur? Het "Vuur" is het symbool voor leven in vrede en veiligheid. Jos en Co zijn in 2016 na de Dodenherdenking op 4 mei in de auto ge stapt en naar Wageningen gereden. "Het heeft ons verbaasd hoeveel mensen, waar onder ook veel jeugd, er bij deze ceremo nie aanwezig waren. Het was indrukwek kend en gewoon prachtig om dit te zien. Er zijn veel toeschouwers, die erbij willen zijn, ter ondersteuning van alle groepen die het vuur, lopend, hardlopend, wande lend, of fietsend verder zullen gaan bren gen. Om de paar minuten vertrekken deze groepen met de toortsen met vuur terug naar hun eigen woonplaats om het bevrij dingsvuur daar te ontsteken. Gemma Groot Aansteken van het bevrijdingsvuur in Wageningen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 9