ontmoeten. Eén keer per jaar zag ik haar bij de retraite. Zij verbleef meestal in Roosendaal of Oudenbosch, maar héél lang heeft zij ook gewerkt in een psychiatrische inrichting in Duitsland." Ook een leven buiten het klooster Andere plaatsen waar zij onderwijs heeft gegeven waren Heiloo, Gouda, Bergen op Zoom en Breda. Telkens voor een paar jaar. Je werd verplaatst, je ging, het was opdracht. Ik ging altijd blij naar school en van school. Vooral hield ik van de zanglessen. Het langst heeft zij aan scholen gestaan in het Limburgse Ell en omgeving, ik heb in alle klassen lesgegeven, alleen in de tweede klassen niet. De mooiste lessen waren de zanglessen. Oud-leerlingen herinneren zich bovendien hoe mooi zuster Carissima verhalen kon vertel len. Ze moet een geliefde, maar ook redelijk strenge onder wijzeres zijn geweest. Eric Voogt, zoon van Els Stuijt, zegt over deze bijzondere periode van zijn tante: Toen Ome Cor de Grijs, die ge trouwd was met Marie Ursem, een zus van mijn oma, we duwnaar werd, trok tante Alie bij mijn oom in als huishou delijke hulp. Hij woonde in Weert, vanwaar zij overdag naar Ell, Zwartbroek, Stramproy of Tungelroy ging om daar les te geven. Zij heeft dit lange tijd graag gedaan en deed dit met toestemming van de congregatie. Binnen de familie gaf het wel wat ophef, maar ze deed het toch. Er is geen sores geweest, het ging echt prima. Bavo de Grijs, zoon van oom Cor en inmiddels ook op leeftijd, herinnert zich ook nog een andere periode waarin "tante Alie" hun gezin bijstond. Dat is geweest voordat zij intrad. Ons gezin woonde toen nog in Eindhoven. Ik was zeven, we waren met zes kinderen en zij kwam ons gezin helpen als meisje voor dag en nacht. Op een dag was deze knappe meid tot verbazing van haar omgeving ineens weer naar haar ouders vertrokken, na de avond tevoren nog te hebben gedanst. Al heel gauw hoorden we toen dat zij bij de nonnen was in Oudenbosch. Wegens het werk van mijn vader zijn we in Weert gaan wo nen. Na de dood van mijn moeder in 1971 heeft tante Alie 25 jaar bij mijn vader ingewoond. Toen hij stierf in 1996 heeft hij haar voor alles wat zij voor hem aan zorg heeft ge boden, het nodige nagelaten, niet alleen de auto, een mooie Golf die hij met haar deelde, maar ook een aanzienlijk be drag. Voor tante Alie was het wel even slikken dat na haar terugkeer in Oudenbosch de wagen en het geld toevielen aan de congregatie in Oudenbosch. Zusters hadden nu een maal geen persoonlijke bezittingen. Wilde zij de auto ge bruiken, dan kon dat. Voor haar pensionering maar ook nog lang daarna heeft zij auto gereden voor de zusters, van Groningen tot Maastricht, noem maar op. Zij is altijd haar burgerkleding zelf blijven maken, liefst sjiek ogende kle ding, nog tot vandaag kleedt ze zich daarmee. In dat opzicht is ze toch heel anders dan haar zus Mien, die de soberheid zelve was. Niets ter opluistering van haar kamer zoals Alie juist wel had, bijvoorbeeld cd's en sierlijke spulle tjes. Herinneringen van broer Theo Behalve de herinneringen van neef Bavo bren gen ook die van broer Theo ons terug naar de jeugdjaren van Alie. Vanuit Australië schrijft hij, dat zij een keer thuiskwam vanuit Eindhoven, waar ze bij oom Cor en tante Marie als hulp inwoonde. Het was moeders verjaardag, ze had een mooi cadeau mee, een glasgeblazen boom. Aan de takken kon je glasgeblazen haantjes hangen. We waren bezig om het in elkaar te zetten. Alles stond aan het eind van de tafel en voordat we het wisten, viel alles op de vloer en was alles gebroken. Wat een teleurstelling was dat! Doordat Theo elf jaar jonger is dan Alie, heeft hij haar ook thuis maar weinig jaren meege maakt. Toch zijn er vroege familieverhalen en herinneringen die hem altijd zijn bijgebleven. Alie voelde zich uit zichzelf al op haar vijfde jaar bestemd om de kerk te dienen. Toen al had ze de gedachte, "als ik ouder word, wil ik kapelaan worden". Daarna ontdekte ze: als meisje kan dat niet, daar moetje jongen voor zijn. Zo werd het klooster de keuze voor haar. Zo zijn we met Theo en Alie Stuijt weer terug in De Waard uit de eerste helft van de vorige eeuw. Nu leeft de Kabel nog voort als de naam van een groot sportpark.en in tal van herin neringen. I- Met dank aan: Renate Dekker, fam. T. Dekkers, Bavo de Grijs, Gemma Groot, Theo Stuijt, Theo Tamis, Annie Tamis, Eric Voogt. Bronnen: -Annie Tamis-Laan, "Doorleren of "op studie gaan De Overhaal, 2009. -Annie Tamis-Laan, Een nieuwe pastoor en een nieuwe school. De Overhaal, 2014. -Religieuzen uit onze parochie. In: Renate Dekker, Priesterzonen, Heerhugowaard, Dionysiusparochie, ok tober 2017. - Henk Komen, Stolpboerderijen in Heerhugowaard, deel 2, 2009. Lindenlaan nrs. 19, 20 en 29, blz. 31-37, met een foto van de Kabel op p.33.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 8