HET VERHAAL VAN TOOS SCHOUTEN-DE BOER Gemma Groot 53. Toos Schouten-de Boer belde mij op een gegeven mo ment, juli 2018, op. Ze wilde graag vertellen over Manus Schouten. Dit naar aanleiding van het artikel in "De Overhaal" van 2017, Kunstmest- en Fouragehandel, De Volharding. In dit artikel vertelt Jan Zwetsloot over zijn bedrijf, dat hij in 1958 van Manus Schouten had gekocht. Het leek haar een goed idee om het verhaal te vertellen vanuit de familie Schouten, zij was tenslotte de schoon-dochter van Manus Schouten. Hij was degene die het bedrijf had opgezet en uitge bouwd. Ze had ook nog wat foto's en krantenknipsels bewaard, die misschien wel interessant zouden zijn. Kortom, op naar Toos Schouten-de Boer. Wie is Manus Schouten? Hermanus Schouten, is mijn schoonvader. Een ondernemend man, geboren in 1888. Zijn eerste vrouw, Guurtje Beers, over leed vrij snel na het huwelijk, zij kregen een kind, Annie. Daarna is Manus her trouwd met Catharina Hoebe, zij kregen 6 kinderen: Guur, Trien, Nic, Grietje zij overleed 10 maanden oud), Gré en Bertus. Ook zijn tweede vrouw overleed op 41 jarige leeftijd. De man van Toos, Bertus, was toen 7 maanden oud. Daarna is Manus voor de derde keer getrouwd met Geertruida Beers, zij was dus de stiefmoeder van alle kinderen. Waar is Manus opgegroeid? Manus is geboren in de Weere, in het café: De Drie Heren. Daarna is hij na zijn huwelijk aan De Draai in Heerhugowaard gaan wonen, als vrachtrijder. Maar Manus wilde graag iets voor zichzelf beginnen, ondernemen. Hij heeft toen in 1918 De Volharding gekocht, een melkfabriekje aan de Middenweg bij de Rustenburgerweg, dat vanaf 1902 tot 1912 in bedrijf was geweest en al langere tijd niet meer gebruikt werd als melkfa briek. Waren er dan twee melkfabrieken aan de Middenweg? Ja, aan de overkant van De Volharding stond het pand van Vita Nova, ook een melkfabriek. Dat was vast de reden dat De Volharding het niet heeft volgehouden en gestopt is als melkfabriek in 1912. Mijn schoonvader is in 1918 begonnen in De Volharding met een fouragehandel. Vita Nova is nog een melkfabriek ge weest tot 1930, waarna het werd opge kocht door de kaasfabriek Excelsior. Manus Schouten heeft het pand van Excelsior gekocht in 1940. Hij gebruikte Vita Nova toen als opslag van spullen, zoals een kunstmestbreker en zakken- heffer. Manus was ook vrachtrijder, hij had dus een vrachtwagen? Ja, hij vervoerde zijn spullen zelf naar de boeren die zijn kunstmest of kippenvoer nodig hadden. Hij liet de grondstoffen uit Rotterdam komen. Meestal kwam er een vertegenwoordiger naar Heerhugowaard waar hij zijn grondstoffen bij kon bestel len. Toen Manus in 1958 veertig jaar grondstoffen van de fabriek in Rotterdam had afgenomen, kreeg hij als cadeau een schilderij Manus had ook een paard en tijdens de Toos Schouten -de Boer

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 55