52. "Vlieg jij even verder, de motor slaat over, ik moet even sleute len". Ze doken naar beneden, er volgden loopings etc.. Deze pas sagier ging nooit meer mee! In 1922 verkocht Willem zijn vliegtuig. Voorjaar 1923 was hij chef van de startploeg bij de Fokkerfabrieken. In 1926 woonde hij in Amstelveen, waar hij achter zijn huis van een Fokker S-2 en een Fokker S-3 een S-2 1/2 bouwde, de H-NADT. Hiermee begon hij in 1927 een eigen vliegschool op Schiphol. Omdat hij geen instructeur papieren had, mocht hij zijn leerlingen niet 'los'(zelfstandig) laten vliegen. De heer Schmidt Craus, enige instructeur van de Rotterdamse Aeroclub (de NV Nationale Luchtvaartschool) had die papieren wel. Het merkwaardige was dat hij als marine-vlieger al vijfjaar niet had gevlogen en bij Willem van Graft een herscholingscursus had doorlopen en 'los' mocht vliegen. Instructeur In maart 1928 verkocht Willem zijn S-2 1/2 en trad hij in dienst bij de Nat. Luchtvaartschool, eerst als hulpinstructeur en later als instructeur tot 10 mei 1940. Als chef-instructeur richtte hij afdelingen van de N.L.S. op in Schiphol, Twente, Eelde en Teuge.Na de oorlog werd hij eerst chef-instructeur bij de Rijksluchtvaartschool (opleiding tot ver keersvlieger), daarna ging hij op eigen verzoek terug naar de NV Nat. Luchtvaartschool als chef-instructeur tot 2 juni 1949, waarna hij op 58-jarige leeftijd met pensioen ging. Als erkenning voor zijn grote verdiensten ontving hij de zilveren medaille van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. In 1951, tij dens een vliegfeest, de ILSY, deed Willem mee met de vliegde- monstraties en maakte hij vreemde figuren in de lucht, zoals on dersteboven over de mensen heen vliegen en met de tip van de vleugel een handdoek van het vliegveld op pikken. Op 22 oktober 1952 is hij 's avonds nabij zijn huis in Rijswijk verdronken en kwam er een tragisch einde aan het leven van een luchtvaartpionier uit onze omgeving. In de Vliegenierswijk te Rotterdam is een straat naar Willem van Graft genoemd en in Heerhugowaard hebben we het Willem van Grafterf in de Stad van de Zon In Beverwijk werd op 10 april 1961 een la gere school naar hem genoemd. Aan de voorkant van de school werd een plaquette met zijn portret aangebracht. In de jaren negentig kreeg deze school door fusie een andere naam. De plaquette werd door de school aangebo den aan de Stichting "Den Huygen Dijck'7 het Poldermuseum Willem van Graft. Datum onbekend. Willem van Graft 1891 - 1952 Dit artikel is in 1997 al eens gepubli ceerd in de toenmalige Overhaal, de nieuwsbrief van de Vereniging van Vrienden van de Stichting "Den Huygen Dijck'Vhet Poldermuseum. In deze versie zijn in tekst en beeld eni ge kleine wijzigingen en aanvullingen aangebracht.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 54