gezet. Met deze uitbreiding kwamen alle activiteiten op één locatie. De concentratie op één plek was de opmaat tot onstuimige groei en uitbreidingen. Zo werd het assortiment al snel ver rijkt met het nieuwe product Ceraflame: haardblokken voor de openhaard, geperst van zaagsel dat is geïmpregneerd met was. Een voltreffer. Ko Rustige volgde in 1982 directeur Jan Bink op. Tot 1986 voerde hij de directie samen met Kees Kaper, daarna alleen. Vooral dankzij Rustige ontwikkelde Paramelt Syntac zich van bescheiden wasbedrijf tot slagvaardig producent van di verse wasspecialiteiten. Aan de Costerstraat werd het pro ductieproces sterk verbeterd. Er werd stevig geïnvesteerd in productieapparatuur. Wereldprimeur Een wereldprimeur was een automatische giet- en verpak kingsmachine voor zachte en kleverige was. Deze machine van 45 meter lang maakte het handmatig vervaardigen van platen was (slabs) grotendeels overbodig. Op de machine kreeg Paramelt in 1990 patent. Deze continu dubbelbands-slabinstallatie was ontwikkeld samen met tech nisch bureau Temid uit Heerhugowaard. Met duizenden recepten en gegevens over ontwikkelde was sen, kenmerken van honderden grondstoffen en resultaten van proeven stevende Paramelt Syntac voortvarend af op de viering van het 100-jarig bestaan in 1998. Als oudste voorganger van Paramelt geldt de start van de Eerste Noord-Hollandsche Olie- en Smeerfabriek in Middenbeemster in 1898 als de officiële stichting van het bedrijf. Frans bedrijf In de jaren tachtig en negentig was Paramelt Syntac een dy namische onderneming geworden die sterker groeide dan de concurrentie. Die vooruitgang was deels te danken aan over names en samenwerkingen. Zo werd in 1993 RMC Belix in gelijfd, Raffinerie Méridional de Cérésines. Dit Franse bedrijf had in eigen land een groot marktaandeel op het gebied van was en enkele specialiteiten, zoals zegel lak voor flessen en epileerwas. Vier jaar later werd het Duitse wasbedrijf Schlickum Werke overgenomen. Deze onderneming uit 1903 hield op te be staan nadat alle activiteiten waren verplaatst naar Heerhugowaard. Na nog enkele overnames besloot Paramelt Syntac/RMC Belix in 1996 verder te gaan als Paramelt. Bij het eeuwfeest in 1998 mocht Paramelt zich de grootste producent van wasspecialiteiten in Europa noemen. In het jubileumjaar werden de fabriek uitgebreid en nieuwe 47. kantoorvleugel in gebruik genomen. Ook is toen de reusachtige bij van 140 kilo met de druipende waxletters op de voorgevel onthuld. Bijenwas lag immers aan de basis van de bedrijfstak. Hotmelts In veel toepassingen nam het gebruik van was toe. Zoals in kaascoating, kunststof fen en kleefstoffen. Ook legde het bedrijf zich steeds meer toe op de productie van hotmelt lijmen en wasemulsies. Hotmelts werden in toenemende mate ge bruikt voor het opzetten van dozen op ver- pakkingslijnen. Met de was- en polymeer emulsies had Paramelt een nog breder pro ductaanbod voor de verpakkingsindustrie. Natuurlijke en minerale wassen vonden steeds beter hun weg in de farmaceutische en cosmetische industrie voor toepassing in lippenstift, crèmes en zalf. Paramelt blijft groeien. De was- en lijm- producent breidde in 2005 het bedrijfs- complex aan de Costerstraat verder uit met een derde verdieping en extra kan toor- en laboratoriumruimte. In dat jaar Een uitzendkracht bedient de slabmachine, jaren tachtig. Slabs zijn platen was. Die werden jarenlang handmatig vervaardigd.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 49