1939 van Purmerend naar Koog aan de Zaan. Nico Jonk had het bedrijf toen net verkocht aan Simon Kaper. Op kleine schaal produceerde Kaper zelf al wrijfwas. Jonk NV telde rond 1950 zo'n vijftig per soneelsleden, Was de Wit meer. Op de markt was voldoende ruimte voor twee bedrijven, maar ze zaten elkaar danig in de weg. Wasbedrijf Jonk raakte beginja ren zestig verscheurd door onrust en on derlinge spanningen. Zoon Kees Kaper ging in 1961 verder op eigen benen. Ook Leendert Moerland ver liet het bedrijf. Samen begonnen zij dus Paramelt. Het duo zette de schouders er onder, en dat was goed te merken. Na tien jaar, in 1971, nam Paramelt 25 procent van de totale import van paraffine in Nederland voor zijn rekening. De omzet bedroeg toen zes miljoen gulden. Paramelt concurreerde met Was de Wit, Jonk en buitenlandse producenten. Levensmiddelen De Sikkens Groep kreeg met Was de Wit aansluiting met de belangrijke en groeien de markt van flexibele verpakkingen voor levensmiddelen. Het bedrijf specialiseerde zich in wassen voor converting: voor het coaten en lamineren van film, folie en pa pier, en het maken van combinaties hier van voor het vervaardigen van verpak kingsmaterialen, vooral voor levensmidde len. Was de Wit ging ook synthetische lijm, inkt en lak verkopen; ontwikkeld en ge produceerd bij Sikkens Smits. Nico de Wit, zoon van de stichter, werd in 1968 opgevolgd door Hajo Timmer. De nieuwe directeur veranderde de naam Was de Wit als werkmaatschappij Coatings Divisie van AKZO in 1970 in Syntac. Voor deze naam was gekozen vanwege de associatie met het woord synthetisch. Directeur Jan Bink, die al snel de plek van Hajo Timmer had ingenomen, verwierf in 1977 alle aandelen van Syntac. De ener gieke Bink had ambitieuze plannen met het bedrijf. Haarlem Eerst terug naar Paramelt in Amsterdam. Dit bedrijf verplaatste in 1971 kantoor en laboratorium naar Haarlem, naar de Zijlweg. Problemen met de productie bij het bedrijf Koster Keunen in het Brabantse Geldrop - dat al sinds 1962 werkte voor Paramelt - versterkten de wens voor een eigen fabriek. Deze koerswijziging leidde tot vestiging in Heerhugowaard. In 1972 waren de plannen rond en werd op het nog vrijwel lege bedrijventerrein Zandhorst begonnen met de bouw. De nieuwe fabriek werd eind 1973 in gebruik genomen. Vier jaar later, in 1977, werd opnieuw een belangrijke stap genomen. Paramelt en Syntac gingen samen verder. Kees Kaper en Jan Bink vormden de directie van de nieuwe onderneming Paramelt Syntac BV. Met twee locaties: Haarlem (kantoor) en Heerhugowaard (installaties, voorraden, productie). Syntac was tweemaal groter dan Paramelt en produceerde in 1977 circa 6.000 ton per jaar met zo'n zeventig medewerkers. Paramelt had een jaarproductie van rond 3.000 ton en telde ongeveer 25 perso neelsleden. Op één plek Het wasbedrijf voelde zich al snel thuis in Heerhugowaard. Op het laboratoriumge bouw werd in 1981 een kantoorverdieping Jan de Ruijter (links) en Henk van Loon staan in Heerhngowaard aan de filterpers, omstreeks 1985. Dit zware werk is in 1988 geautomatiseerd.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 48