59 tanks December 1973 kon de nieuwe fabriek aan de Costerstraat in gebruik worden ge nomen. Een bescheiden begin. Hoe anders is dat bijna 45 jaar later. De bedrijfsbe- bouwing omvat liefst 12.500 vierkante meter. Op het terrein staan niet minder dan 59 opslagtanks. De hoogste tank meet veertien meter. De grondstoffen worden in Heerhugowaard over de weg aangevoerd. Wekelijks rijden zo'n veertig volle tankau to's het terrein op. Om nog even in de getallen te blijven: de afgelopen twintig jaar is de omzet specta culair gestegen. Het eeuwfeest werd in 1998 gevierd met een omzet van 41 mil joen euro (omgerekend). Het afgelopen jaar steeg het resultaat naar - zoals we za gen - 217 miljoen euro. Nooit had Dirk de Wit deze klinkende cij fers kunnen bevroeden. Hij was de man die in 1898 begon met de Eerste Noord- Hollandsche Olie- en Smeerfabriek. Met de - geruisloze - opening van de eerste wasfabriek in Nederland 120 jaar geleden zette Dirk de Wit de beginstappen van Paramelt. Een naam overigens die pas veel later zijn intrede zou doen. Paard-en-wagen Dirk de Wit (1873-1943) was geen Heerhugowaarder. Wel groeide hij op in een polder, de Beemster. Zijn vader Hein de Wit was veehandelaar. Later verdiende Hein de kost als vrachtrijder. Paard en wa gen waren voor hem het belangrijkste be drijfsmiddel. Zoon Dirk, een ondernemen de knaap, experimenteerde in zijn jonge jaren met moderne grondstoffen voor het onderhoud van leder en paardenhoeven, ter verbetering van de gangbare middelen. Een marskramer kwam aan de deur met Amerikaanse wagen- en ledersmeer uit pa raffine. Dat bracht Dirk op een idee. Met potten en pannen probeerde hij in zijn moeders keuken de buitenlandse poets middelen na te maken. Hij onderzocht de bestanddelen hiervan en stelde al gauw zijn eigen recepten samen. Goede naam Met paraffine, vaseline en de vanouds ge bruikte bijenwas maakte Dirk zelf poets middelen. Buren wilden ook wel zo'n proefflesje voor hun wagens, rijtuigen en fietsen. De producten van Dirk kregen een goede naam. Een nieuwe onderneming was geboren, in 1898. Met zijn Eerste Noord-Hollandsche Olie- en Smeerfabriek startte Dirk de Wit in het ouderlijk huis in Middenbeemster. Op zijn oudste prijscourant noemt hij zich 'impor teur en fabrikant van oliën en vetwaren'. De jonge zelfstandige leverde lederolie en ledersmeer, patentas-olie, wagensmeer en geneeskrachtige zwarte hoefsmeer. De Beemsterling timmerde aan de weg. Zijn handel floreerde. Op de Middenstandstentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam won hij in 1909 een verguld zilveren medaille. Zijn handelsnaam was toen al omgedoopt tot De Bataaf. Met deze nieuwe aandui ding wilde Dirk de Wit het oer-Hollandse van zijn poets- en smeermiddelen aange ven. Het bedrijf ging verder als 'Nederlandse Fabriek van Wasproducten De Bataaf. Kaasvet Een nieuwe eigen vinding op basis van minerale was betekende een grote sprong: 'kaasvet'. Exporteurs reageerden verheugd: kaas droogde niet meer uit. Onder de nieuwe naam 'Chemisch-Technische Fabriek De Bataaf groeide Dirk verder in Middenbuurt C29 in Middenbeemster (rechts), het ouderlijk huis van Dirk de Wit. Hier begon de jonge ondernemer in 1898 met de Eerste Noord-Hollandsche Olie- en Smeerfabriek. De eerste stap op weg naar het huidige Paramelt.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 46