PARAMELT WERELDSPELER VANAF DE ZANDHORST Tekst: Ed Dekker Foto's: Paramelt Een Heerhugowaards productiebedrijf is wereldspeler op het terrein van speciale wassen of 'waxes'. Paramelt vestigde zich begin jaren zeventig van de vorige eeuw op de Zandhorst, als een van de eerste reuzen op dit bedrij venterrein. De historie van Paramelt gaat terug naar 1898. De onderneming, met het hoofdkantoor nog steeds aan de Costerstraat, bestaat nu dus 120 jaar. Paramelt? Dat is toch het bedrijf met die enorme bij aan de buitenmuur? Veel meer zal de gemiddelde inwoner niet weten over éen van de paradepaardjes van be drijvig Heerhugowaard. Achter die voor gevel met dat kolossale insect gaan in drukwekkende processen en producten schuil. In haar 120-jarig bestaan heeft Paramelt de vleugels fiks uitgeslagen. Wereldwijd telt het bedrijf anno 2018 412 medewer kers. In 2017 werd een omzet behaald van 217 miljoen euro. Cijfers die er niet om liegen. Overnames Het opvallende kunstwerk nabij de hoofd ingang is in 1998 onthuld bij de viering van het 100-jarig bestaan. Het bedrijfs pand langs de spoorlijn was toen deels nieuw opgetrokken. Deze nieuwbouw symboliseert de ontwik keling van de wasproducent. De geschie denis van het bedrijf kenmerkt zich door vele uitbreidingen, verhuizingen, nieuw bouw, fusies en overnames. En naamsver anderingen. Acht vestigingen telt Paramelt inmiddels. Twee in Nederland (Heerhugowaard en Veendam), één in Engeland, twee in China en drie in Amerika. De centrale aansturing gebeurt vanaf de Zandhorst. Paramelt heeft verkoopkantoren in Europa, Azië en Noord-Amerika. Aan de Costerstraat werken 167 mensen, exclusief circa 40 tijdelijke krachten. Het bedrijf produceert was die op allerlei manieren bij de consument terecht komt. De jaarlijkse productie aan wassen, lijmen en dispersies is opgelopen tot 100.000 ton. Verpakkingen Een grote markt is de verpakkingsindus trie. „Wij maken was die wordt verwerkt in verpakkingen voor snoep, yoghurt en boter. Door een dun laagje was op het pa pier blijft het product niet aan de verpak king kleven", vertelt marketing manager Steffen Osinga (50). Ook kaas is belangrijk. Kaaswas voor komt dat kaas uitdroogt. Op het gebied van kaaswas is het Heerhugowaardse be drijf wereldmarktleider. Bij de vestiging in Heerhugowaard in 1973 bestond de Zandhorst voor een groot deel nog uit grasland. In de gemeente van de ambitieuze burgemeester A.F. Molleman was ruimte in overvloed voor het groeiende bedrijf vol plannen. De keu ze was op Heerhugowaard gevallen vooral vanwege de gunstige vestigingsmogelijk heden en een fikse investeringspremie. De nieuwe fabriek van Paramelt op de nog vrijwel maagdelijke Zandhorst, 1974. December 1973 was de fabriek in gebruik geno-

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 45