BEGRAFENISVERENIGING ST. BARBARA Al meer dan 80 jaar in Heerhugowaard Het was vroeger de gewoonte dat de uitvaart van een overledene verzorgd werd door buren en/of kennissen. Gaandeweg werd dat steeds moeilijker omdat niet ie dereen in staat of bereid was om zich hier belangeloos voor vrij te maken. Dat leidde tot allerlei problemen en vaak tot ontevredenheid van nabestaanden omdat daar door een uitvaart niet altijd op een waardige wijze werd uitgevoerd. Dit werd vooral binnen de kerkgemeen schappen gezien als een doorn in het oog. Zo ook in de Dionysiusparochie in Heerhugowaard. Op initiatief van de vereniging "Werkdadige Naastenliefde" werd in 1934 uit de verschillende standsorganisaties een comité gevormd om te komen tot de oprichting van een begrafenisvereniging. Op 16 november van dat jaar werd een oprichtingsvergadering gehouden in het oude patronaatsgebouw aan de Hondeweg (nu van Veenweg). Dit verenigingsge bouw stond tussen de lagere school en de oude Dionysiuskerk, op de plaats waar nu de Dreef is aangelegd. Er waren welge teld 51 personen op deze vergadering af gekomen. Het comité had al het nodige voorwerk gedaan en er werd een voorlopig regle ment gepresenteerd dat de goedkeuring kon wegdragen van de toenmalige Pastoor. Hierin was het belangrijkste art. 3, waarin de doelstelling stond beschre ven: "De vereniging stelt zich ten doel om zonder winstoogmerk en op waardige wij ze de uitvaart van een overledene te ver zorgen en om door onderlinge waarborg, financiële lasten over de leden te sprei den". Op enkele wijzigingen na werd het reglement aangeno men. Uiteraard moest de vereni ging ook een naam hebben. Gekozen werd net zoals bij vele andere RK Uitvaart verenigingen voor Sint Barbara. Waarom is de naam van St.Barbara zo vaak ver bonden aan begrafenisvereni gingen? Het meeste dat we over haar Begrafenisvereniging St. Barbara Heerhugowaard weten zijn de ontelbare legendes, zodat we over haar werkelijke leven maar moe ten raden. Bijna zeker weten we dat ze in 306 ten dode toe is gemarteld. Haar vader had daartoe opdracht gegeven, omdat hij het niet eens was met het Christen wor den van zijn wonderschone dochter. In een poging haar van het geloof af te bren gen, liet hij haar opsluiten in een grote to ren. Vandaar dat zij vaak met een toren wordt afgebeeld. Zij wordt echter ook vaak afgebeeld met een kelk en hostie, verwijzend naar de bijstand aan stervenden. Zij werd veel aangeroepen door de christenen om een rustige en vredige dood te mogen sterven. Daarnaast is zij nog patrones van mijn werkers, bouwvakkers, steenkappers, ar tilleriesoldaten, klokkengieters, studenten, kledenmakers, hoedenmakers en be schermt ze tegen blikseminslag en brand. Een indrukwekkende vrouw! De eerste jaren van de vereniging: Na de oprichtingsvergadering valt er heel wat te regelen voor het bestuur. Al op 21 nov. wordt de eerste bestuurs vergadering gehouden. Hierin wordt als eerste het reglement aangepast en goedge keurd. Een van de veranderingen was o.a. de bepaling wie als "alleenwonende per soon" werd aangemerkt. Tevens wordt het volgende besloten: "Bij het overlijden van een lid woonachtig vanaf en met den heer P. Scholten en het huisgezin woonachtig tegenover deze tot aan het laatste huis bij de sluis van de heer J. Komen geen rouw koets te gebruiken. Geldende voor perso nen woonachtig aan de Middelweg of vooraan aan een der daar aangelegen killen Jan Insing Het oprichtings comité bestond uit de heren: J. Bruin, P. Bot, K. Bankras, KL Snoek, P. Tromp en P Peppelenbosch Het eerste bestuur werd gevormd door de heren: J. Bruin - voorzitter, P. Peppelenbosch - secretaris, KL Snoek - penningmeester, P. Bot - 2e voorzitter en C. Kok - 2e secretaris. De volgende heren meldden zich aan als drager: N. Bankras, J. Beers, G. Brink, A. Bruin, G. Jak, E. de Jong, Jac. Kraakman en J. Snoek. t?pftricht 16 november J934, Gsedfekeurd bij K-FdJl 4 (--- 1969 nr. 63

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 39