40 JAAR DORPSHUIS ?T ZWAANTJE Van café tot dorpshuis Wanneer er een café in Veenhuizen is gekomen is niet be kend. Boomkamp in 1740 en Tirion in 1750 schrijven niets over een café. Toch zal er in de buurt van de kerk wel een café geweest zijn. Uit 1811 is een overgeleverd verhaal over de ontvangst van Napoleon in Veenhuizen. Napoleon heeft in 1811 een inspectiereis gemaakt en kwam op doorreis naar Den Helder langs Veenhuizen (15 oktober). De bevolking werd opgeroepen hem vriendelijk te begroeten. In Veenhuizen zou hij enige tijd verpozen. Het muziekkorps was present en de eigenaar van het café deed goede zaken. De aankomst van de keizer was iets later dan verwacht en het alcoholverbruik iets groter dan gewenst. De komst van de Keizer zorgde wel voor gezang, maar niet het Franse volkslied werd ten gehore gebracht, maar een dranklied. De Keizer was hoogst ver ontwaardigd en is, zonder uit zijn koets te stappen, door gereisd. Hoewel zulke roemruchte daden naderhand niet meer zijn opgetekend, was het café belangrijk voor het plaatselijk culturele leven. Kerkweg 30 was ten tijde dat het kadaster van Veenhuizen werd gemaakt in 1817 een langgerekt woonhuis en was ei gendom van de erven Jan Cornelis Groot. Zijn zoon Cornelis, de latere burgemeester van Veenhuizen en Heerhugowaard, kreeg de boerderij Dijkweg 5 en zijn doch ter Trijntje werd eigenaar van de boerderij Kerkweg 17 en van Kerkweg 30. In Kerkweg 30 woonde toen een neef Jan Sijmonsz. Groot. Deze geeft op dat hij inlandse kramer is, maar ook landman en venter in koffie en thee. Nergens zegt hij dat hij kastelein is. Vermoedelijk was het kastelein zijn maar een heel klein onderdeel van zijn werkzaamheden. Als zijn zoon in 1859 de zaak overneemt dan noemt hij zich wel kastelein, maar houdt ook vee en heeft een kruidenierswin kel. In 1876 sloopt hij de woning en bouwt er een stolp boerderij met daarin een café en een kruidenierswinkel. In 1881 bouwt hij een kolfbaan. De herberg kreeg de naam "De Zwaan". In de loop der tijd zijn er verschillende eige naren geweest. Vanaf 1820 tot 1978 zijn dat: Jan Sijmonsz. Groot 1820 - 1859 Nanne Jansz.Groot 1859 - 1905 Pieter Maartensz. Groot 1905 - 1922 Jan de Beurs 1922 - 1924 Abraham Mes 1924 - 1926 Hendrik de Wit 1926 - 1946 Hendrik Bierman 1946 - 1972 Joop Olij 1972 - 1978 Maar niet alleen op de Kerkweg was een café/herberg. In 1852 wordt er een herberg gevestigd in Dijkweg 9, herberg "Het Fortuin". Vanaf 1833 was daar een bakke rij gevestigd. De nieuwe eigenaar maakte er een herberg van. Maar toen hij in 1868 naar Alkmaar was vertrokken, werd de herberg al weer opgeheven. De boerderij op de hoek van de Dijkweg en Kerkweg was aanvankelijk een bakke rij, maar toen in 1833 op Dijkweg 9 een bakkerij werd begonnen, werd de eigenaar landman. In 1871 wordt in de transportacte van de boerderij op de hoek van de Kerkweg en de Dijkweg genoemd dat het een bakkerij en een herberg is. Na het sluiten van de herberg op Dijkweg 9 heeft de eigenaar de herbergfunctie overgenomen. In de Schager Courant van 23 januari 1912 staat dat de heer D. de Jong voortaan op de hoek Dijkweg/Kerkweg alleen nog het bakkersbedrijf gaat uitoefenen. De horeca- vergunning zal verkocht worden aan de heer P. Groot van Kerkweg 30. Veenhuizen zal dan slechts één café bezit ten en de vergaderingen van het Nuts- departement zullen ook bij de heer Groot plaatsvinden. Om het hoofd boven water te houden had den de kasteleins vaak nog andere activi teiten. De kruidenierswinkel zat in de boerderij, maar daarnaast waren ze foura- gehandelaar, bouwer of veehouder. De ho reca was dus geen vetpot. De combinatie van werkzaamheden is gebleven tot en met Hendrik Bierman. Joop Olij heeft in 1972 de kruidenierswinkel niet voortgezet. Het café bleef open en hij verdiende zijn geld bij de PEN (later opgegaan in de NUON). In de Dorpsraadvergadering van maart 1978 vertelde Joop Olij dat hij en zijn ge zin naar Ierland zouden verhuizen. De boerderij was te koop. Door de vergade ring werd aan het bestuur van de Dorpsraad opgedragen met de gemeente te gaan praten om het café voor de Ab Klomp

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 35