1jcvrïu tisch persoon - had al 30 jaar er varing in het werken met 'geeste lijk gehandicapten' en was mede daarom de juiste persoon op deze plek. Eerst moesten de zusters het pand zelf opknappen. Goede slaapplek- ken waren er nog niet en de zus ters sliepen dan ook in het kan toor op een strozak! En elk dub beltje moest worden omgedraaid. Dat betekende bijvoorbeeld geen koffie, maar een kopje thee en slechts één keer per week vlees op het menu. Vrijdag 15 maart 1968 werd het pand offi cieel geopend door het luiden van de ka- pelklok. Mevrouw Molleman-Vosman, echtgenote van de toenmalige burgemees ter, viel deze eer te beurt. De eerste bewoners kwamen zowel vanuit een thuissituatie als van andere instellin gen. Sommigen woonden zelfs met of zonder hun ouders in een bejaardentehuis! De tehuizen moesten zoveel mogelijk op een normaal gezin lijken, daarom wilde men het ook niet groter maken dan maxi maal 20 personen. Overdag gingen de mensen naar het werk en in de avonduren en weekenden werd er t.v. gekeken, een spelletje gespeeld o.i.d. Binnen De Dreef hielpen de bewoners mee met de huishou ding, vierden gezamenlijk verjaardagen, gingen samen op vakantie en beoefende samen sporten. Zo had De Dreef een ei gen voetbalteam dat uitkwam tegen teams van andere GVT's. Op zondagen ging men natuurlijk samen naar de kerk, zoals dat immers hoorde in goede katholieke gezinnen. Door de komst van de bewoners - waar onder één met een adellijke achtergrond - kwam er gelukkig iets meer financiële ruimte. Een deel van het loon van de be woners werd ingehouden en voor het ove rige deel kon een beroep worden gedaan op het rijk via de Bijstandswet. De be langstelling was uiteindelijk zo groot dat er in april 1970 zelfs sprake was van overpopulatie. Dit leidde ertoe dat de ge meente geld werd gevraagd voor verbou wing en uitbreiding, welke ook werd ge realiseerd: een nieuwe vleugel werd aan gebouwd. In de jaren '70 ontstonden wederom nieu we ideeën. Wellicht kunt u zich de affaire Dennendal nog herinneren die speelde in juli 1974? In de bossen van Den Dolder ontstond onder de begeesterde leiding van Carel Mulder een nieuwe gedachtegang: niet langer waren 'zwakzinnigen' (die term 1 oSctober 19^7 "tot en met maart 19^8 van dag op zondag 17 maart 19^8 word in Heerhugovaard een nieuw huis geopen, daar woon van oktober weer mensen in en die mensen zijn wij en de van naam van dit huis is de Dreef hoofd van ons huie szuster Ancilla ja zijn is onze Moeder, ja zijn zie de mensen iltijd graag thuis komen, van oae werken af, Ja ze heef nog twee mede zusterser dieook heel veel voor ons doen, maar op een dag als dez^ willen wij dankbaar zijn wat hier iaggllomen, en voorail wat hier voor ons gedaan wordt, wij hebben hier het erg goed, en dit hebben wij bedankt aan de zusters daarom willen wij vandaag een feeet van maken, en dat kun Je bij» de zusters v wel doen, zuster en mensen, ik hoop dat wij nog hhel veel Jaren hier mogen zi^n, want hier ben Je bi^b ben je bij Je moeder thuie, en met deze woorden open ik deze feestdag en het huie te "Dreef". Bewoner Jan Blankendaal hield deze speech tijdens de opening in maart 1968 Bewoners en personeel in 1968. De dame in de donkere kleding links achterin is zuster Ancilla

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 33