F DE DREEF - 50 JAAR GEZINSVERVANGEND TEHUIS (1968 - 2018) Op 15 maart 2018 was het 50 jaar geleden dat het eerste gezinsvervangende tehuis werd geopend in Noord Holland boven het IJ: De Dreef in Heerhugowaard. Gezinsvervangende tehuizen (GVT's) ontstonden mid den jaren vijftig van de vorige eeuw in Nederland. Het was een nieuw fenomeen in de wereld van mensen met een beperking, een nieuwe manier om hen een t(e)huis te bieden. Tegenwoordig is het heel normaal dat mensen met een beperking zoveel moge lijk deelnemen aan de maatschappij, maar in de jaren vijftig van de vorige eeuw woonden zij in het algemeen gewoon bij hun ouders. Als de ouders overleden, was opvang een probleem. Er waren wel in stellingen waar mensen terecht konden, maar dat waren grote instellingen met ge ringe plaatsingsmogelijkheden en wacht tijden van soms wel meerdere jaren. Op initiatief van ouders van kinderen met een beperking en werknemers in de gehandi captenzorg in de gezondheidszorg werd dit langzaam anders. Zij verenigden zich vanuit de wens tehuizen te creëren waar de sfeer van een gezin werd nagestreefd. In Noord-Holland Noord leidde dit stre ven in 1967 tot een nieuwe bestemming van het gebouw 'De Dreef dat dateert uit het jaar 1954. Het leegstaande gebouw -TA aan de gelijknamige straat de Dreef was het voormalig zusterhuis van de Franciscanessen. Deze zusters woonden en leefden daar en de locatie werd ook ge bruikt als naaischool, voor muziek- en ka tholiek vormingsonderwijs. De zusters werkten als 'juf aan de Mariaschool en aan de kleuterschool (die aan de overkant van de straat stond, op de plek waar later het uitvaartcentrum werd gebouwd). Oud Waarders zullen zich nog wel enkele van de prachtige statige namen van deze zus ters herinneren, als zuster Grignon, Inviolata, Carmela of Palmyra. Toen het aantal zusters terugliep werd De Dreef te groot en vonden zij elders een woonplek. Het vestigen van een GVT aan de Dreef was een katholiek initiatief. In het huis aan de Dreef werden dan ook alleen ka tholieke mensen met een beperking toege laten. In die tijd waren instellingen, sport verenigingen, scholen, winkels, etc. im mers nog een weerspiegeling van de ver zuiling van de maatschappij. De benodig de financiën werden gerealiseerd door middel van leningen en schenkingen. Het contante geld werd vervolgens persoonlijk afgegeven bij de lokale Boerenleenbank. Als directrice werd zuster Ancilla van der Sandt aangesteld, geassisteerd door mede zuster Emilia van Leeuwen en lekenzuster mej. M. Deken. Zij waren zusters van de orde van Ursulinen in Bergen. Zuster Ancilla - een hartelijk, ad rem, humoris- Dorien Partiman-Stet Het pand aan de Dreef in 1968 Zuster en 'moeder' Ancilla van der Sandt in 1968

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 32