HET DRAMA VAN RUSTENBURG EN "HOUTLUST", 11 OKTOBER 1944 En zo is het gebeurd! Van Nederlandse verzetszijde sneuvelde op de brug over de Schermerringvaart één man. Eén raakte ge wond en werd later gefusilleerd. Eén boerderij werd uit wraak in brand gestoken en de boer, zijn vader en vier verzetsstrijder op het erf doodgeschoten. Van degenen die mee hadden gedaan verloren er later nog drie voor een vuurpeloton hun leven. Hoeveel Duitsers en Nederlandse landwachten aan de ande re kant zijn gewond en omgekomen, is nooit bekend geworden. Zo begint de Brochure over het Drama van Rustenburg en "Houtlust", geschreven in 1976 door J.J. Schilstra. Een brochure met het verhaal over dit drama en daarbij prachtige tekeningen, van Henk Tol (1931-1987, Midden Beemster). Schilstra schrijft in dit verhaal regelmatig dat de mensen die daarbij be trokken zijn geweest en die daarbij hun leven hebben verloren niet vergeten mogen worden. Vandaar dat wij zijn verhaal hier nog een keer vertellen. Wat is er gebeurd in de nacht van 10 naar 11 oktober 1944? Er zou in de nacht van 10 oktober een wapendropping plaats vinden op het ter rein "Lobster" in de Wogmeer, door een Engels vliegtuig. Een vrachtwagen met 9 man, zou vanuit de Schermer de wa pens gaan ophalen en naar Amsterdam brengen. Deze wapens waren bestemd voor de ondergrondse strijdkrachten. Dit was een gevaarlijke onderneming, Duitse soldaten, "de groene politie" la gen altijd op de loer. Vaak ging het goed. Deze keer liep het mis. Bij deze actie verloren op die dag, 11 oktober 1944, zeven mensen hun leven. Op het verzetsmo- nument in Stompetoren op het kerkhof, staan de namen van de omgekomen verzetsmensen: Namen van hen die veel te jong gestorven zijn, en om kwamen voordat de vrijheid kwam en daarmee het einde van de Duitse bezetting. In 1944 behoorden tot de verzetsstrijders van overste Wastenecker verschillende secties, ge vormd door jonge mannen uit de Schermer en het gebied er omheen. - Diegenen die voor het vervoer van de wapens zorgden in de vrachtwagen waren: Koos van den Berg, Jan Admiraal, Piet Brunekreef, Gerard Veldman, Jan Wagenaar, Piet Wagenaar, Jan Walter, Frans van der Zeijden en Arthur Brown, een neergeschoten piloot. - De bewaking van de wegen en bruggen werd verzorgd door Nico Waterdrinker, Dolf Bakhuis, Herman van Gent, Niek Glorie, Huib Kieft, Jan van Rooy, Lef Schuuring, John Stevens en Hil Toepoel. - Het toezicht op het afwerpterrein: Ad Paling, Ben van Eerde, Car Hassing, Harry Heidekamp, Theo Mes, Jaap Mulder, zijn broer Jan Mulder en Cor Roos. Zij stonden allen onder "oom Theo", schuilnaam voor luitenant-kolonel van Eekelen. Hij had met Wim Stomps de algehele leiding en zij bevonden zich in die rampnacht in de Wogmeer. Het afwerpterrein voor de wapens uit Engeland, was een weiland van boer Grootes in de Gemma Groot Dirk de Boer, 11 oktober 1944 Piet de Boer, 11 oktober 1944 Johan de Jong, 11 oktober 1944 Piet Koning, 6 april 1945 Floor Niele, 11 oktober 1944 Johannes de Reus, mei 1945 Wim Spierenburg, november 1944 Gerard Veldman, 11 oktober 1944 Jacob Wagenaar, 4 februari 1945 Piet Wagenaar, 11 oktober 1944 Jan Walter, 11 oktober 1944 Rein Witteveen, 13 april 1942 Frans van der Zeijden, november 1944 De namen op het monument in Stompetoren

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 24