16. men zich als katholieke gemeente niet kon vinden in het beleid van Duitsland tegenover de joden. Men was van me ning dat de Nederlanders in 1938 nog zo veel invloed had den dat ze de Duitse beurs konden laten kelderen door het aanbieden van veel aandelen. Ook in Italië had de pers de Jodenvervolging "aanbevolen". Als reactie werden in Heerhugowaard damescomités opgericht om geld voor mensen in te zamelen die om hun geloofsovertuiging ver volgd werden. Naarmate de tijd vorderde publiceerde het blad vaker land kaarten met als titel: de spanning in Europa. Toch was men in oktober 1938 nog redelijk optimistisch over de bespre kingen in München tussen Hitler, Chamberlain en Mussolini over de vrede tussen de landen. Dat Duitsland het Sudetenland (Polen en Tsjechië) mocht bezetten werd becommentarieert met een uitspraak met als strekking: voor wat hoort wat. De algemene opinie in het blad was er een van hoop. Na het uitbreken van de oorlog vermeldde men dat de Engelse onderzeeërs zich beter hadden moeten voorbereiden op een crisissituatie en over het algemeen was men hoopvol dat veel landen hun neutraliteit zouden behouden. Helaas zijn er geen exemplaren van het blad beschikbaar na 13 dec. 1939. De middenstand Er bestond in Heerhugowaard de Neutrale Winkeliers Nering- en Vakvereniging of middenstandsvereniging on der leiding van de heer P. Glas. Hun prioriteit was uiteraard het promoten van hun eigen winkels en artikelen. Dat deden ze wekelijks in het Nieuws-en Advertentieblad. Om nog verder de aandacht op deze bedrijven te vestigen hadden de winkeliers het "reis plan" verzonnen. Kocht men bij de aangesloten winkeliers producten of diensten voor 50 cent, dan ontving men een reiszegel. 100 reiszegels inwisselen maakte het mogelijk aan een jaarlijkse busreis met 200 perso nen deel te nemen. Niet alleen winkels de den hieraan mee maar ook elektriciens, een autogarage, een smid of een vracht rijder. Men plaatste zelfs een fictieve conversatie tussen 2 buurvrouwen in het blad. Ze wa ren het met elkaar eens dat men zeker bij deze winkeliers moest kopen want ze maakten het voor de gewone huisvrouw mogelijk om met zo'n reisje mee te gaan. Hieronder stond dan een lijst met midden standers waar deze zegels te verkrijgen waren. Dinsdag, 30 augustus 1938 was het dan zover. Men ging met 7 bussen via Bloemendaal en Zandvoort naar Schiphol. Hier ondernamen 40 personen nog een vliegtochtje. In Amsterdam werd er gelun cht en s'avonds was men terug bij Café de Swan, verwelkomt door muziekkorps H.U.G.O. Het blad vermelde meerdere ke ren dat dit uitstapje geheel gratis was ge weest en aangeboden door 22 onderne mers. In september van hetzelfde jaar werd op verschillende dagen een film over deze dag vertoont. Ook promotiedagen werden georganiseerd zoals de tour naar het bedrijf de Haas en van Breed, de Nederlandse producent van Sunlight zeep. De firma Groenland bood zijn klanten tegen inlevering van bonnen een reis naar Arnhem aan. Ook de firma die Blue Band in Rotterdam produceerde werd bezocht. Behalve deze organisatie was er de christe- excursie: W.J SUNLIGHTZFFP HMIFKFH Een reisje naar de Sunlightzeep fabriek

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 18