3 !4, Omgevingswet De nieuwste uitdaging die op ons pad komt is de invoering straks van de Omgevingswet. Het instrumentarium van de inrichting van onze fysieke leefomgeving gaat met de komst van de Omgevingswet ingrijpend veranderen. Deze nieuwe wet vervangt niet alleen de bestaande wet- en re gelgeving in de ruimtelijke ordening, maar ook op het ge bied van milieu, water, natuur, verkeer en vervoer. Doel is om te komen tot een integrale benadering van onze leefom geving en vereenvoudiging van de regelgeving. Nog meer dan in het verleden zullen erfgoedbelangen afgewogen worden in een veelheid van belangen. De lijn uit onze Structuurvisie 'Erfgoed is een inspiratiebron voor ruimtelij ke ontwikkeling' willen we daarin voortzetten. Vanuit de verbrede definitie van cultureel erfgoed in de fysieke leef omgeving willen we de toekomst van ons erfgoed borgen in de nog op te stellen omgevingsvisie en in de omgevings plannen. De veranderende kijk op erfgoed zorgt voor verschuiving van waardestelling naar waardecreatie, van verlies naar profijt. De verschuiving van de bescherming van het object naar het bijdragen aan vormen en ontwerpen van een kwa litatief goede leefomgeving. Relevantie Erfgoed Waarom is cultuurhistorie belangrijk voor Heerhugowaard? Erfgoed kan een rol spelen in het verbinden van het verle den met de toekomst. Want 'Zonder verleden geen identiteit en zonder identiteit geen toekomst'. Om de kennis over Heerhugowaard toegankelijk te maken is het Platform Erfgoed Heerhugowaard opgericht om maandelijks mini maal één activiteit op het gebied van erfgoed in de ge meente aan te bieden. De gemeente gaat er van uit dat deze aanpak er toe kan bijdragen dat de lokale ge schiedenis voor meer mensen gaat leven. Op die manier bezien draagt het erfgoed in de gemeente ook bij aan doelen in het sociale domein: Als je de eigen woonplaats alleen oppervlakkig kent en niet geworteld bent in je omgeving is het lastig om je onderdeel van een sociale structuur of gemeenschap te voe len. Verhalen uit het verleden versterken het besef van identiteit en leveren zo een belang rijke bijdrage om je thuis te voelen. Samenwerking Om de historie van de gemeente levend te houden is samenwerking nodig. Er moet aan dacht zijn voor monumenten, archeologie, landschap en verhalen over mensen en ge bruiken. Iedereen die het erfgoed een warm hart toedraagt zou over de grenzen van de erfgoed sector, de eigen organisatie, gemeen te en regio heen moeten kijken en actief de samenwerking zoeken. Dat is nodig als we al datgene uit het verleden dat wij van belang achten, door willen geven aan de generaties van morgen. www. heerhugowaardopdekaart. nl/ gemeentelijke-monumenten/category Ruimtelijke ontwikkeling Ruimtelijke ontwikkeling Erfgoed als sector: bescherming en collectievorming (19e eeuw - heden) Waardestelling ('cultuur van verlies') Erfgoed ats factor: ondiJfhandeling en revitalisering (jaren 1980 - heden) Ruimtelijke ontwikkeling Erfgoed als vector: ontwikkeling en continuïteit 2000) 1 r ERF Waardecreatie GOED ('cultuur van profijt') Een overzicht van de gemeentelijke monumenten kunt u vinden op: 'Heerhugowaard op de kaart' is een website van het Regionaal Archief Alkmaar

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 16