druipland Butterhuizen met zijn reliëf en zijn contouren in oorspronkelijke staat te handhaven. Het oude Molenland in tact te laten en niet te doorsnijden door een weg. En om al le stolpboerderijen te laten voortbestaan. Het advies is gro tendeels opgevolgd: de assen zijn gehouden, het Druipland Butterhuizen heeft als Strand van Luna in het ontwerp een nieuwe functie gekregen en het Molenland is met rust gela ten en heeft de hoogste archeologische bescherming opge legd gekregen. Het water van het Meer van Luna is een geïsoleerd sys teem. Het waterpeil mag 70 centimeter fluctueren. Die peil- schommelingen zijn natuurlijk funest voor de stolpen langs de Middenweg. Om de stolpen te laten voortbestaan zijn twee onafhankelijke watersystemen gecreëerd: het recre atiewater en het polderwater langs de Middenweg is ge handhaafd. De watergangen langs de Middenweg zijn dus gescheiden van het recreatiewater. Voor de doorvaarbaar- heid is een constructie aangebracht, zodat het polderwater onder het recreatiewater door gaat. Erfgoed en ruimtelijke ontwikkelingen interacteren al meer met elkaar. Deze erfgoed benadering wordt wel aangeduid als 'Erfgoed als ruimtelijke factor', waarin het erfgoed wordt beschouwd als een van de factoren die een bijdrage leveren aan een hoge leefomgevingskwaliteit. Erfgoed als vector Inmiddels zijn er landelijk grote veranderingen in de monu mentenzorg gaande. Het denken over de omgang met mo numenten is veranderd. Kenmerken zijn een verschuiving in denken van object naar gebied en in denken van behoud naar ontwikkeling. Ook het denken over de organisatie van de monumentenzorg is veranderd. Cultuurhistorische belan gen worden meegewogen in de ruimtelijke ordening, ver eenvoudiging van regels wordt nagestreefd en door het herbestemmen van monumenten met nieuwe functies kan verval en verlies van belangrijke cultuurhisto rische waarden voorkomen worden. Wat zijn de ambities van de gemeente waar het gaat om cultuurhistorie. De gemeentelijke erfgoedambitie is er op gericht om het erf goed integraal onderdeel van de toekomst te laten zijn. In de afwegingen die we maken moet erfgoed altijd een factor zijn die meege wogen moet worden. De gemeenteraad heeft dit in de Structuurvisie vastgelegd. Voor de actualisatie van het bestemmingsplan Landelijk Gebied zijn de bestaande cultuur historische waarden in beeld gebracht. Tegelijkertijd hebben we de herziening van het bestemmingsplan gebruikt om de monu menten en beeldbepalende panden opnieuw te waarderen. Daarbij is niet alleen van het ob ject zelf uitgegaan, maar ook van de ensem- blewaarde van monument en omgeving. U ziet op de linker kaart de nog aanwezige stol pen en rechts de waarderingskaart uit het rap port 'De historisch-geografische inventarisatie van Heerhugowaard'. De geïnventariseerde objecten krijgen in bestemmingsplannen - naast hun primaire bestemming - ook de aan duiding 'Cultuurhistorische Waarde' als dub- belbestemming mee. En om de serie relatie ruimtelijke ordening en erfgoed af te maken: deze benadering wordt ook wel aangeduid als 'Erfgoed als vector' waarin niet alleen fysieke structuren, maar ook immateriële verhalen en betekenissen van gebouwen, gebieden en mensen een rol spe len. Molengang Druiplanden Cultuurhistorie Heerhugowaard-Zuid

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 15