DE EVOLUTIE VAN HET HEERHUGOWAARDS ERFGOEDBELEID Cultureel erfgoed is de bron van het verhaal over de ge schiedenis van een plek: het maakt het verleden zicht baar en versterkt zo ons cultureel en historisch besef en daarmee onze identiteit. Het biedt ankerpunten om het heden te begrijpen en om over de toekomst na te den ken. Cultureel erfgoed is daarmee ook een inspiratie bron voor vernieuwing in vormgeving, beeldende kunst en bij ruimtelijke ontwikkelingen. En die ruimtelijke ontwikkelingen zijn een belangrijke drager van ons erf goed. Hoe heeft het gemeentelijk erfgoedbeleid zich de afgelopen jaren ontwikkeld? Erfgoed ais sector Het is algemeen bekend dat Heerhugowaard vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw een enorme groei heeft doorge maakt. Deze grote groei heeft het agrarische dorp getrans formeerd naar een plattelandsstad. Heerhugowaard was lang eenzijdig afhankelijk van de agrarische sector. Deze sector was in de polder vooral tot wasdom gekomen door de toepassing van kunstmest. Echter na de Tweede Wereldoorlog stagneerde de economische ontwikkeling in de landbouw. De versnippering van de land- en tuinbouw- gronden was enorm, bedrijven werden te klein om toe- komstbestendig te zijn, veel agrariërs emigreerden en ar beidskrachten keerden de landbouw de rug toe. Men vond dat er wat moest gebeuren. De ruilverkaveling moest de landbouw nieuwe impulsen geven, maar zou de eenzijdige economische afhankelijk heid van die sector niet veranderen. Daarom werd ook in gezet op het aantrekken van andere bedrijvigheid. De Zandhorst als bedrijventerrein werd mogelijk gemaakt door het bestemmingsplan met de naam 'Uitbreidingsplan Stationsweg'. En de derde factor is natuurlijk de bekende woningbouw. De ene na de andere wijk is in de loop van een aantal decennia de grond uitgestamp. Deze ontwikke ling heeft tot een omvangrijk ruimtelijk, landschappelijk en maatschappelijk veranderingsproces geleid die we gerust een transformatie kunnen noemen. Dit gebeurde tegen de achtergrond van de wederopbouw, die gekenmerkt werd door optimisme, vernieuwing en een sterk geloof in maak baarheid. En daar hoorde een moderne uitstraling bij. Bestaande gebouwen werden beschouwd als oude meuk die je beter kon opruimen. Er zijn heel wat stolpen die hun einde vonden als object van een brandweeroefening en het leek alsof de bulldozer regeerde. Maar het lokale beleid ging om. Mede door het landelijke Monumenten Inventarisatie Project kwam langzaamaan het besef dat er ook waardevolle gebouwen in de gemeente te vinden waren. Stolpen werden niet langer als automatisme door de gemeente gesloopt. En in navolging van vele andere gemeenten besloot het ge meentebestuur om een gemeentelijke monu mentenlijst op te stellen, zodat die cultuurhis torisch waardevolle objecten voor de toe komst behouden zouden blijven. Op advies van de Werkgroep Monumenten Heerhugo waard zijn in 2001 50 gemeentelijke monu menten aangewezen. De maatschappelijke en ruimtelijke dynamiek in de gemeente vormde een voortdurende be dreiging voor het cultureel erfgoed. Met het aanwijzen van gemeentelijke monumenten is een start gemaakt met het organiseren van de tegenkracht om dit verlies te stoppen. Deze erfgoed benadering staat bekend als 'Erfgoed als ruimtelijke sector' waarin gewerkt wordt aan bescherming en collectievorming. In deze benadering van het erfgoed is het een gegeven dat deze buiten de invloedssfeer van de ruim telijke ordening valt. Erfgoed als factor De gemeente groeit verder in zuidelijk rich ting. In het kader van de Vinex taakstelling wordt samengewerkt met Alkmaar en Langedijk. Dit nieuwe stedelijk gebied krijgt de naam 'Stad van de Zon' en wordt ingebed in een groot recreatiegebied, het Park van Luna. Voordat deze wijk op de tekentafel ont staat is onderzoek gedaan naar de cultuurhis torie. De Werkgroep Monumenten beschrijft de waardevolle cultuurhistorische elementen. Aanbevolen wordt om de assen van de Middenweg, de Jan Glijnisweg en de Oostertochtsloot te handhaven als karakteris tieke polderlinten. Gelet op het grote cultuur historisch belang wordt aanbevolen om het Gerlof Kloosterman, beleidsadviseur erfgoed Gemeente Heerhugowaard.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2018 | | pagina 14